Plastové palety jako nová a lepší náhrada za dřevěné euro palety

Dřevěné euro palety jsou zavedeným standardizovaným prostředkem, bez kterého bychom si jen těžko představili skladování a logistiku. Trh však nabízí alternativu v podobě plastových palet, které mají až překvapivě dobré vlastnosti a v konečném výsledku je jejich používání praktičtější a zároveň stále ekologické.

Životnost

Dřevěná paleta vydrží hrubší zacházení, současně ale rychleji podléhá vlivu povětrnostních podmínek. Zejména při skladování venku se dřevo dříve či později začne rozpadat a paletu je nutné vyhodit, respektive recyklovat. Podobně je tomu po styku s různými chemikáliemi. Plastová paleta se jednoduše vyčistí a slouží dál. Při správné manipulaci může vydržet několik let a poté se jednoduše recykluje jako běžný plast.

Bezpečnost

Dřevěné palety se mohou během používání poškodit. Potom z nich vyčnívají třísky nebo hřebíky. Současně je nutné materiál řádné upevnit, aby byl na paletě bezpečně uložen. Plastové palety jsou vybaveny speciálními okraji a materiál tak lze bez problémů stohovat. Zároveň nehrozí poranění od hřebíku nebo třísky.

Odolnost

Dřevo je sice bytelnější materiál než plast, co se však odolnosti týče, lze obě varianty označit za kvalitní. Pokud praskne plastová paleta, což se stává velmi zřídka, její úlomky zpravidla nepoškodí přepravovaný nebo skladovaný materiál.

Údržba

Dřevěné palety se nemyjí, při poškození je lze opravit, nicméně je to nákladné, a tak se často zbytečně vyhazují. Plastové palety, jak již bylo uvedeno výše, se dají bez problémů umýt nebo vyčistit. Jejich nevýhodou je nemožnost opravy.

Manipulace

V tomto ohledu jsou jasným vítězem plastové palety. Jsou lehké, na skladovací regály tak lze umístit více zboží a stejně tak při přepravě. Dřevěná euro paleta má hmotnost daleko vyšší a manipulace s ní je bez paletového nebo vysokozdvižného vozíku velmi obtížná.

Využití plastových palet

Plastové palety lze použít obdobně jako dřevěné, tzn. ve skladech, v obchodech, ve výrobě, v maloobchodu i velkoobchodu nebo v potravinářském či farmaceutickém průmyslu. Lze na nich vystavovat zboží a podobně. Palety jsou také plně kompatibilní se všemi kontejnery a boxy, přičemž se vyznačují velkou nosností, která je srovnatelná s dřevěnými euro paletami.

Rozměry plastových palet

V této sekci nebudeme rozebírat velikosti dřevěných palet, kterých je na trhu celá škála. Pokud vás zaujaly vlastnosti plastových palet, jsou k dispozici v běžných rozměrech:

Velikost euro palety  – 1 200 x 800 mm (k dispozici s různými výškami)
Tzv. půlpaleta – 800 x 600 mm (k dispozici s různými výškami)
Další alternativy – 600 x 400 mm, 1 200 x 1 000 mm, 1 050 x 801 mm, 1 140 x 1 140 mm, 1 200 x 1 200 mm, 1 300 x 1 100 mm a 1 350 x 1 000 mm.