Možnosti dobíjení elektromobilu
Elektromobilita má své klady i zápory. Co se týče dojezdu, stále jeho délku nelze srovnávat s konvenčními vozy, více času také strávíte u nabíjecí stanice. Přesto lze dodat, že průměrná vzdálenost jedné jízdy činí pouhých 60 kilometrů, což bez problémů zvládne každý elektromobil. Průměrný řidič by tedy mohl s vozem na elektřinu bez potíží fungovat, a právě to si uvědomuje stále více zákazníků.
Dobíjení elektromobilu doma
Plně nabitý elektromobil by měl být po noci samozřejmostí. Naučte se to jako rutinu. Nabíjení elektromobilu probíhá pomocí kabelu zapojeného do běžné síťové zásuvky 230 V. Dalším řešením je wallbox. V tomto případě je nabíjení pohodlnější a hlavně rychlejší. Energie je i v tomto případě odebírána z elektrické sítě. V případě staršího domu byste měli před prvním dobíjením ověřit stav vašich rozvodů. V některých případech se může stát, že nebude možné ve stejnou dobu používat některé spotřebiče.
Dobíjení elektromobilu v nákupních centrech
Většina nákupních center umožňuje svým zákazníkům nabíjení elektromobilu. V některých případech dokonce zdarma. Jedná se o skutečně efektivní využití vašeho času. Aktuálně se u těchto dobíjecích stanic netvoří fronty, do budoucna však možnost doplnění energie pro váš vůz během nákupu nemusí být samozřejmostí.
Dobíjení elektromobilu v práci
Pokud vlastníte elektromobil nebo ho využíváte jako služební vůz, připojte jej k nabíječce během pracovní doby. Některé ekologicky smýšlející společnosti již instalují dobíjecí stanice pro své zaměstnance.
Síť dobíjecích stanic
Vydáte-li se s elektromobilem přece jen na delší trasu, budete muset využít některou z dobíjecích stanic u silniční sítě. Naštěstí se infrastruktura pro nabíjení elektromobilů neustále rozšiřuje a většina stanic je rychlonabíjecích s tím, že jedno doplnění energie zabere 30 – 60 minut. Odpočinek po několika stovkách kilometrů potřebuje každý, budete tak mít alespoň chvilku na protažení a kávu.