Naučte se pečovat o materiály oblečení. Každý si žádá jiné postupy

Oblečení je vyrobeno z mnoha různých materiálů a pokud chcete, aby vám dlouho vydrželo, je potřeba o něj řádně pečovat. Každý materiál vyžaduje odpovídající péči a údržbu, která zajistí, že vám bude správně a dobře sloužit.

Bavlna

Jedná se o jeden z nejčastějších materiálů oblečení. Velmi dobře saje pot, ale dlouho jej zadržuje, také se snadno zmačká a může se při praní jednoduše zabarvit. Bavlnu můžete prát v pračce, obvykle při teplotě 40–60 stupňů.

Polyester

V posledních letech je to velmi oblíbený, odolný syntetický materiál. Je rychleschnoucí, ale některým lidem připadá málo prodyšný a zejména v létě se v něm necítí nejlépe. Nejjemnější polyesterové vlákno má jen čtvrtinu tloušťky průměrné bavlny, takže je velmi lehké, méně mačkavé, pevnější a trvanlivější. Perte jej v pračce maximálně při teplotě do 60 stupňů.

Nylon

Jedná se o velmi odolný syntetický materiál. Jeho vlákna jsou ale poměrně citlivá na vysoké teploty čili jej není dobré prát při teplotě vyšší než 40 stupňů. Nepromokavý nylon je velmi oblíbený na sportovní oblečení, protože má velmi dobré vlastnosti, ale není tak finančně náročný jako jiné materiály s obdobnými schopnostmi.

Polyuretan

Tento syntetický materiál je vyrobený na bázi polymeru a má velmi podobné vlastnosti jako například klasický molitan. To znamená, že jeho vlákna jsou flexibilní a odolná, nemačkají se a velmi rychle také schnou. Prát je můžeme na šetrný program v pračce, při teplotě do 40 stupňů.

Elastan

Bývá častou složkou moderního oblečení. Zajišťuje totiž pružnost a přiléhavost materiálu. Roztažnost elastanového vlákna je velmi vysoká, může se klidně roztáhnout až do osminásobku své původní velikosti. Existují také různé obchodní názvy elastanu, kterými se ale nenechte zmást, jedná se pořád o ten samý typ materiálu (Spandex, Lycra, Dorlastan). Jedná se o velmi odolný materiál, ale vyžaduje praní na nižší teplotu do 40°C.