Novoroční předsevzetí a jazyky

Čas nám znovu jako mávnutím pelikáních křídel někam zmizel. Sotva jsme zahájili nový školní rok se studenty, kteří navštěvují pomaturitní studium angličtiny a němčiny, už se pomalu připravujeme na druhé pololetí. Sotva jsme si na nový rok 2018 zvykli – už je to zase tady. Co nám rok 2019 asi přinese?

Konec roku pro většinu lidí znamená ohlédnout se zpět za rokem předchozím. Aspoň na kratičkou chvíli bilancovat nad tím, co se povedlo – a co naopak ne. A je to pak právě 1. leden, který pro nás znamená nový start. Čerstvý začátek, příležitost naložit si na bedra nové cíle a s novoroční energií se pustit do jejich plnění. A vlastně vůbec nezáleží na tom, jestli se jedná o omezení kouření nebo o nový výzvy spojené s osobním rozvojem a vzděláváním.

“Letos si ty kurzy angličtiny určitě zapíšu!”

Je Ti tato věta povědomá? Skutečně, přísliby související s jazykovým vzděláváním zaujímají v žebříčcích novoročních předsevzetí jedny z prvních pozic. A jelikož jsme  jazyková škola, tato slova samozřejmě kvitujeme. A co víc, v dnešním článku Ti ukážeme rozmanité (a zábavné) cesty k tomu, jak se do studia jazyka v novém roce opravdu pustit – a vytrvat, ať už to budou kurzy němčiny, angličtiny, nebo třeba novořečtiny. Tak hurá do toho!

Předsevzetí #1: “Budu číst cizojazyčnou literaturu”

Rada, kterou zná zřejmě každý – ale co víc, jakožto jazykovka se spoustou zkušeností můžeme potvrdit, že rozhodně fungující! A ne, opravdu nemusíš číst hned Hawkinga v originále, abys po novém roce svého lektora, který vede Tvé firemní kurzy angličtiny učaroval.

Právě naopak, řada našich lektorů svým studentům doporučuje, zejména ze začátku, pustit se do knih, které znají velmi dobře v rodném jazyce, případně kvalitní četbu pro děti, u které si vychutnají zjednodušený jazyk a zároveň si postupně zafixují slovíčka v kontextu, užitečné fráze i gramatická pravidla.

Nutno podotknout, že učení se cizího jazyka by mělo být na prvním místě především zábava. Prvních pár stránek je obvykle v cizím jazyce náročných, ale slibujeme, že se to bude lepšit. Postupně se v textu a užití slov začneš orientovat a sám na sobě začneš sledovat, že dění v knize více a více rozumíš, což Ti bude skvělou motivací. A kdo ví, třeba Tvoje další kniha bude skutečně právě Hawking!

Předsevzetí #2: “Denně jedna fráze nebo slovíčko!”

Druhé předsevzetí může krásně korespondovat s příslibem předchozím. Fráze a neznámá slovíčka totiž můžeš vybírat přímo ze čtené literatury! Tuhle fintu, dle průzkumu u našich studentů, vyzkoušel snad téměř každý, kdo s novým jazykem začínal. Nutno však podotknout, že je opravdu těžké si tuto “studijní strategii” udržet po delší dobu. Právě proto pro Tebe máme, v dnešní době chytrých telefonů, tip – díky kterému na své novoroční předsevzetí jen tak nezapomeneš.

Stáhni si do svého smartphonu “slovíčkovou” aplikaci, která Ti tvou každodenní povinnost více než ráda připomene. Dokonce existují i takové, které Ti nová slovíčka či fráze vyhledají.

Zkrátka, ať už preferuješ starý dobrý papír nebo moderní technologie, splnění tohoto předsevzetí Ti zajistí, že na začátku roku 2020 budeš mít při nejmenším o 365 slovíček širší slovní zásobu. Až se pak rozhodneš přihlásit si kurzy angličtiny v Brně, rozhodně nebudeš ve škatulce začátečníků. A to zní přece skvěle, ne?

Předsevzetí #3: “Začnu navštěvovat jazykové kurzy”

…  které Ti zajistí, že po celý rok neztratíš motivaci. Co si budeme povídat, vydržet u svých předsevzetí bez “odborného dohledu” je někdy zkrátka obtížné. Když však začneš navštěvovat skupinové jazykové kurzy v Brně, máš jistotu, že v tom nebudeš sám. Do kurzu taky zároveň investuješ určitou finanční stránku, což sice nezní moc romanticky – ale investovaná částka Tě nenechá kurz jen tak vzdát.

Tak co, máš své “jazykové předsevzetí” do nového roku vybráno? Nebo se vrhneš po hlavě do něčeho zcela jiného? Dej nám o svých plánech vědět. A pokud by to přeci jen byl nějaký ten jazykový kurz, nezapomeň, že PELICAN sídlí v centru Brna na Lidické 9.

A co se jazykových předsevzetí týče, rozhodně Tě v tom nenechá samotného!

Tvůj PELICAN