Ortopedické podložky – výhody

Ploché nohy, bolest paty u dětí a další deformity patří mezi nejčastější ortopedické vady nohou u dětí. Často se vyvíjejí v důsledku nesprávně vyvinutých kostí, šlach a vazů dolních končetin. Pomoci správnému vývoji chodidla může zátěž. Masážní podložka na nohy pro děti se s tím vyrovná. Proč ji potřebujete a nuance volby – více podrobností v článku.

K čemu je masážní podložka?

Masážní podložka je zdravotnická pomůcka s reliéfním povrchem, který imituje různé materiály, které stimulují reflexní body chodidel. Ortopedi doporučují začít používat tuto pomůcku, když dítě jen začíná dělat první krůčky.

Zde jsou výhody masážní podložky:

 • zvýšení svalového tonusu;
 • posílení kloubů a kostí;
 • protažení a posílení vazů;
 • normalizace krevního oběhu;
 • odstranění únavy;
 • snížení bolesti;
 • vytvoření anatomicky správné klenby chodidla (jeden z hlavních důvodů, k čemu jsou potřebné ortopedické podložky).

Výrobky jsou vhodné pro prevenci a korekci patologií pohybového aparátu. Terapeutický účinek je dosažen masáži, kterou má většina dětí ráda. U masážní podložky na nohy jsou výhody a škody nesrovnatelné. Koneckonců, negativní zdravotní účinky mohou následovat, pokud používáte příslušenství bez konzultace s ortopedem.

Jaké ortopedické podložky vybrat?

Kvůli rozmanitosti podložek rodiče často nevědí, u kterého modelu se zastavit. Před nákupem zvažte tyto parametry:

1. Tvar. Výrobky jsou vyráběny ve formě jednolitých obdélníkových a čtvercových podlah, kruhů. Jednoduše se srolují pro snadné skladování. Samostatně stojí za zmínku ortopedická podložka puzzle. Skládá se z několika prvků s různou barvou a reliéfem, které lze spojit dohromady a dát tak výrobku jiný tvar. Plochu takové podlahy lze zvětšit zakoupením nových prvků.

2. Reliéf. Kombinace typu povrchu (trny, oblázky, žaludy atd.), výšky a tuhosti masážních prvků působí na chodidla různými způsoby a je vhodná pro prevenci nebo korekci pouze určité patologie. Proto si u ortopeda ujasněte, jak je pro vaše dítě užitečná podložka s hroty nebo jiným typem povrchu.

3. Materiál. Vysoce kvalitní podložka by měla být vyrobena z hypoalergenních materiálů bez zápachu (PVC, kaučuk, silikon a další).

4. Rožměry. Pro ty nejmenší, kteří dělali první krůčky, bude vhodná malá podložka s měkkým povrchem. Pro starší děti je potřeba větší a tvrdší podložka. Nejlepší volbou do budoucna je podložka puzzle.

Po výběru typu masážní podložky se poraďte s ortopedem, jak ji používat a jak masírovat nohy. Můžete se také zeptat lékaře na otázky týkající se anatomie chodidla. Pokud nevíte, kde koupit ortopedický výrobek, podívejte se na online katalog Ortek. Zde jsou masážní puzzle různých designů pro děti i dospělé. V katalogu najdete také široký výběr ortézy.

Cvičení na ortopedické podložce

Masážní podložky jsou skvělé pro ortopedickou masáž. Jedná se o specializovanou terapii, při které se stimuluji masážní body na chodidle. Tato cvičení mohou zahrnovat:

 • chůze na místě nebo po podložce tam a zpět;
 • boční chůze s bočním krokem;
 • převalení z paty na špičku;
 • chůze na vnějších a vnitřních klenbách chodidel;
 • chůze po špičkách nebo patách.

Pro každý případ může ortoped doporučit individuální komplex cviků.

Zdroj: https://ortek.cz/