Záclony používali lidé již před tisíci lety a ještě hodně dlouho budou

Záclona je nedílnou součástí domácnosti a přestože existuje mnoho jiných systémů stínění, které zamezují zvědavým pohledům sousedů, žádný z nich si nenašel takovou oblibu. Důvodů je několik. Záclona je totiž esteticky příjemným doplňkem, je relativně levná a zároveň vyžaduje minimální péči. Věděli jste, že její obdoby používají lidé již po tisíce let?

Předchůdci záclon existovali již v pravěku

Z dochovaných archeologických nálezů vyplývá, že první obdoby záclon nebo závěsů používali lidé již v pravěku. Jako materiál jim sloužily zvířecí kůže. První textilní závěsy na okna se zřejmě objevily ve starověkém Egyptě zhruba před 6 tisíci lety v sídlech zámožnějších občanů a vládnoucích vrstev.

Přesuneme-li se v čase o několik tisíc let dopředu a na starý kontinent, zjistíme, že se ještě dlouhou dobu žádné krytí oken kromě okenic nepoužívalo. Výjimkou byly jakési závěsy u dveří honosnějších sídel či hradů. První záclony se tak, jak je známe, na oknech začaly objevovat až v 16. a 17. století. Jako materiál sloužila nejčastěji česaná vlna, ale bohatší lidé si mohli dovolit dovozové hedvábí nebo bavlněnou přízi, nicméně klasické garnýže se ještě nepoužívaly. K zavěšení sloužila tyč z kovu nebo dřeva.

Garnýže se objevily až v 18. století. To také lidé objevili kouzlo rolet. S rozvojem průmyslu se na trhu začaly objevovat hotové záclony a další bytový textil.

Záclony v současnosti

V současnosti se zvyky ohledně záclon a závěsů moc nemění. Na výběr je však mnohem více vzorů, střihů a barev, a tak si lze vaše okno přizpůsobit k obrazu svému. Oblíbené jsou hotové voálové záclony, které zaručují soukromí, ale i dostatečný přísun světla. Do dětských pokojů je možné pořídit závěsy s motivy z pohádek a v kuchyních jsou oblíbené kusové záclony s hrubším vzorem.

Jak se zdá, záclony budou ještě hodně dlouhou dobu nejlepším možným řešením pro zajištění soukromí i pěkným bytovým doplňkem.