Pracovní vložky do bot s ortopedickou podporou – jak pomohou od bolestí?

Kdo v práci stojí celý den na nohou, ví, že to může někdy bolet. Mohou bolet chodidla, kolena, kyčle, a to vše se může promítnout do bolestí zad a případně i krční páteře.

Každé chodidlo se při zátěži mění s tím, jak se unavují svaly, zatěžují vazy a skloubení. S nastupující únavou se postupně propadá podélná a příčná klenba, chodidlo se rozšiřuje a prodlužuje. S dlouhodobým stáním, a je jednou jestli pracujeme v obchodu, ve výrobě nebo na stavbě, se pojí i otékání chodidel. Důvod je jednoduchý, při výkonu (pracovním i sportovním) zůstává v těle část tekutin, a ty díky gravitaci nejjednodušeji končí v oblasti nohou.

S dlouhodobou zátěží chodidel se může měnit i postavení kotníku, následně kolen a kyčlí, což mění jejich osové postavení a může to násobit problémy a bolesti. Je proto vhodné chodidlo stabilizovat a podepřít anatomicky tvarovanou vložkou do pracovních bot, o čem se více dočtete v odstavci níže.

Výběr pracovní obuvi

Výběr správné obuvi zde musíme zmínit, protože tam může vzniknout základní problém. Boty pro celodenní stání by měly mít stabilní vedení chodidla, tedy neměly by to být levné tenisky, které se hned po pár dnech užívání začnou bortit a sešlapávat jedním směrem.

Dále by v obuvi měl být dostatek prostoru i pro případ, kdy noha po delší zátěži opuchne, čímž se předchází problém s otlaky a puchýři.

Vhodná pracovní obuv se samozřejmě odvíjí i od prostředí, ve kterém se pohybujete. Boty pro práci ve výrobě nebo ve stavebnictví by měly kromě zmíněného plnit i potřebné bezpečnostní parametry. Nelze říct, že levné modely bot musí být vždy špatné, ale doporučujeme alespoň jednou zkusit zainvestovat do kvalitnějších pracovních bot, protože investice se často vrátí i díky delší životnosti.Stabilizace chodidla pro omezení bolestí

Nyní se dostáváme k tomu hlavnímu. Chodidla bývají při celodenním stání přetěžovaná. Aby nohy fungovaly správně, potřebují následnou dávku regenerace. Ale protože další den jdete opět do práce, často na regeneraci není potřebný čas a chodidla se začínají přetěžovat, na což se nabalují další zmíněné problémy (změna postavení kotníků, kolen…). Je proto velmi účinné chodidlo stabilizovat ortopedicky tvarovanou vložkou. Takové vložky v pracovní obuvi jednak chodidlo podepřou (zejména v oblasti podélné klenby) a tím jej i správně osově srovnají, což se projeví následně i v oblasti kotníků a kyčlí. Anatomicky vytvarované vložky i roznesou zátěž na větší část chodidla, čímž omezí tlakové body a omezí bolesti přímo v oblasti nohou (pata, předonoží). Některé pracovní vložky mají i účinné tlumení, ať už v oblasti paty nebo právě v přední části chodidla. Vložky, které jsou celé vyrobené z gelu pomohou s tlumením, ale neposkytnou úlevu související s podporou a stabilizací nohou, proto nejsou pro využití v pracovní obuvi tak vhodné.

Kvalitní ortopedicky tvarované vložky do bot pro práci i každodenní život vyrábí francouzský Sidas, který nejprve pomáhal sportovcům, ale díky 50 letům zkušeností se kolekce vložek do bot rozrostla i o modely pro každodenní používání.