Prodat auto na náhradní díly je snadné a rychlé

Každá věc jednou doslouží, a to se samozřejmě týká i automobilů. Vzhledem k tomu, že se jedná o celkem složité přístroje, ani po jejich zákonné ekologické likvidaci nemusí být životní pouť některých náhradních dílů u konce.

Ekologická likvidace vozu

Ekologická likvidace vozu musí dle zákona č. 56/2001 Sb. proběhnout v případech, kdy je automobil nepoužitelný, neprodejný nebo se u něj již nevyplatí oprava. Vůz jako celek již fungovat nemusí, ale některé náhradní díly mohou být bez problémů použitelné, přičemž po nich často je dokonce velká poptávka. To se týká především škodovek a dalších větších a u nás rozšířenějších značek.

Prodej automobilu na náhradní díly představuje takzvanou ekologickou likvidaci vozu, která je nutná pro jeho odhlášení z registru vozidel a také pro ukončení povinného ručení. Proces probíhá tak, že autovrak předáte specializované firmě zabývající se likvidací vraků a ta se o vše potřebné postará.

Automobil samozřejmě můžete na vrakoviště dodat sami, ale vzhledem k tomu, že se jedná o vozy nepojízdné a nebezpečné, všechny společnosti zabývající se ekologickou likvidací nabízejí svoz vraků z vámi určeného místa.

Postup prodeje auta na náhradní díly

Jedná se o velmi jednoduchý proces. Ještě než si firma pro vrak přijede, sdělí vám orientační cenu za vůz na díly. Částka se samozřejmě odvíjí od stavu auta a využitelnosti náhradních dílů. Finální cena je tak určena až na místě, zpravidla ve chvíli, kdy si společnost nepojízdné vozidlo přebírá. Poté následuje podpis kupní smlouvy a předání potřebné dokumentace.

Aby ekologická likvidace proběhla podle zákona, připravte si k podpisu smlouvy doklad totožnosti a především obě části osvědčení o registraci vozidla, pro které se vžila označení malý a velký technický průkaz. Pokud majitele vozu zastupujete, potřebujete jeho plnou moc.

Jakmile vše proběhne, kupující vám vystaví doklad o ekologické likvidaci a vy můžete vrak vyřadit z registru a odhlásit z pojištění. Jak vidíte, prodat auto na náhradní díly je snadné a rychlé.