Raketa Falcon Heavy vyvezla do vesmíru automobil

Soukromá raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX, kterou vlastní vizionář Elon Musk, úspěšně zvládla svůj první let do vesmíru. Start proběhl 6. února 2018 z mysu Canaveral na Floridě. Falcon Heavy je v současnosti nejvýkonnější raketa, kterou kdy člověk postavil.

Elon Musk prohlásil, že právě tuto raketu chce v budoucnu využívat k letům na Měsíc a Mars. Nynější mise byla splněna, přestože během startu došlo k drobným obtížím, protože se nepodařilo přistát jednomu ze tří nosičů. Největší atrakcí testu však byl červený automobil Tesla Roadster na přídi rakety, na jehož kapotě je nakreslena postava Starmana. Vůz se ve vesmíru od stroje oddělil na nyní bude kroužit kolem Slunce podobně jako planety někde na úrovni dráhy Marsu.

Společnost SpaceX plánuje další testy rakety. Poté bude stroj schopný vést náklad až 64 tun, což je až 3x více než jeho předchůdce Falcon 9. Plánované mise do hlubokého vesmíru budou pravděpodobně bez lidské posádky.

Podívejte se na animaci, která byla zveřejněna den před startem. Na videu uvidíte ideální průběh letu včetně oddělení vozu, který směřuje k Marsu. Video je doprovázeno kultovní skladbou Life on Mars od Davida Bowieho.