Tipy pro vyhledávání: Google obrázky

Máte fotku a nevíte, co je na ní přesně zobrazeno? Zajímalo by vás, kde byla pořízena? Jaké je jméno herečky na obrázku? Co je to za hezkou květinu? Zkuste použít vyhledávání pomocí obrázku na stránce www.images.google.com. Možná budete překvapeni, co všechno tento nástroj umí. Postup je jednoduchý.

Pokud znáte umístění obrázku, stačí nakopírovat jeho URL a Google vám okamžitě zobrazí výsledek vyhledávání. Zkusili jsme to s náhodně vybraným obrázkem a jeho adresu jsme zadali do vyhledávacího řádku.

hledání pomocí url obrázku

Ve vteřině nás vyhledávač odkázal na hvězdu filmového plátna Keiru Knightley.

google keira knightley

Jestliže máte obrázek uložený v počítači, klikněte na ikonu fotoaparátu, poté na záložku „Nahrát obrázek“ a následně jej jednoduše vyberte z vašeho disku. Google pomocí speciálního algoritmu, který je založený na porovnávání ostatních obrázků na internetu, zobrazí nejrelevantnější výsledek. Pokud obrázek v počítači nemáte, můžete jej naskenovat a postupovat stejným způsobem.

google obrázky

google obrázky

My jsme vyhledávání vyzkoušeli s úvodní fotografií článku, která ukazuje město s hezkou přírodní scenérií. Google nás okamžitě správně odkázal na jihoafrickou metropoli Kapské Město.

google kapské město

Google algorimtus stále vylepšuje, takže je jisté, že se v budoucnu dočkáme ještě přesnějších výsledků. K výsledkům našeho dotazu na scenérii bychom se mohli brzy dočkat i výpisu detailů, které jsou na fotografii zobrazeny. Základní odpověď, že se jedná o Kapské Město, by mohla být doplněno o informace, např. že v pozadí fotografie je majestátní Stolová hora, název stadionu je Green Point a město leží na pobřeží jižního Atlantiku.

Vyhledávání pomocí obrázků lze samozřejmě využít i k detailnějšímu hledání. Například zadáte-li do vyhledávání výraz úklid praha, nemusíte se spoléhat jen na výpis stránek, ale ve výsledcích můžete přepnout do složky s obrázky, které vám mohou pomoci s přesnějším výběrem. Zadáte-li rady a tipy pro stěhování Praha, jistě se i pomocí obrázků dopátráte informací, které vám při tomto nemilém úkolu pomohou.