Recenze komiksu Tři králové: Hrdiny je stále třeba připomínat

Připomínat si historické hrdiny a nacistické či komunistické zrůdnosti je stále potřeba, a tak jsem nový komiks Tři králové od nakladatelství Argo přijal do své sbírky, jak se říká, s otevřenou náručí. Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek jsou společně s hrdiny operace Anthropoid bezesporu největší jména československého odboje za druhé světové války. Smutné je, že životy všech těchto hrdinů vyhasly předčasně.

Příběh nejen těchto osobností se snaží mapovat právě tato komiksová kniha. Text Zdeňka Ležáka společně s  kresbou Martina Kociána vás přenese do nacisty okupovaného Československa s cílem, co nejvíce přiblížit složitou situaci českého odboje. K tomu pomáhá i úvodní slovo autora, který na této stránce vysvětluje, že je prakticky nemožné, na tak malém prostoru poskytnout veškerá historická fakta. Výsledkem tohoto pokusu je celkem zdařilé, ale pro historii neznalého člověka dosti složité dílo.

V nádherně nakresleném příběhu skupiny Tří králů vystupují destíky postav a pokud se nevěnujete souvislostem, které čerpáte z jiné literatury nebo z medailonků na konci knihy, rychle se při čtení ztratíte. Zmíněné medailonky umístěné za samotným příběhem popisují činnost a osud postav vystupujících v komiksu. Smutné je, že život většiny těchto reálných postav skončil chladnokrevnou popravou. Medailonky mají ale jeden velký nedostatek. U jednotlivých postav totiž odkazují na čísla stránek, kde v komiksu jednotlivé postavy vystupují, ale samotný komiks číslované stránky nemá. To je fatální chyba a vy prostě takto složitě postavy vyhledávat nebudete.

Celkový dojem z komiksu Tři králové je přesto dobrý. Každý pokus, který se podobnou zábavnou formou věnuje historii, je důležitý. Při druhém čtení je děj srozumitelnější a také doporučuji napřed číst medailonky a až poté samotný příběh. Vyhnete se tak komplikacím, kdy budete tápat, která postava právě vstupuje do děje. Kniha má pevnou vazbu, a tak krásně zapadne do knihovny po bok dalších skvostů.

Galerie: