Vedra a mobilní telefony: Nedopusťte, aby váš iPhone dostal úžeh!

Měli jste někdy úžeh? Rozhodně nejde o nic příjemného. Nadměrné slunění způsobuje bolesti hlavy, zvracení, horečku a celkové oslabení organismu. V horším případě se dostaví ještě závažnější zdravotní problémy a u některých jedinců může dojít i k úmrtí. Vedra však špatně snáší také výpočetní technika – mobilní telefony nevyjímaje. I pro hardware mohou být extrémní vedra fatální a ani iPhonům horko vůbec nesvědčí.

Výrobci pro jednotlivá elektronická zařízení udávají optimální provozní teplotu. Překvapivě jde o mnohem nižší rozsah, než jaká je “provozní teplota”, ve které jsme schopni fungovat my lidé. Jak je na tom zařízení s logem nakousnutého jablka? Apple servis připomíná, že iPhone je určen do prostředí s teplotami od 0 do 35 °C, což může být v praxi problém – třeba na dovolené u moře, kdy se teploty na sluníčku pohybují podstatně výše.

Specializovaný iPhone servis v Brně zdůrazňuje, že se teplotní limity týkají i skladování, tedy v době, kdy uživatel smartphone zrovna nepoužívá. Zařízení by mělo být uloženo v prostředí s teplotami od -20 do 45 °C. Jakkoliv se vám tento rozsah zdá dostatečně velký, vězte, že za rozpáleným sklem v automobilu může být teplota podstatně vyšší.

Nenechávejte svůj iPhone na sluníčku

Smartphony nemají rády horko z několika důvodů. Tím hlavním je změna vlastností polovodičů. Rostoucí teplota způsobuje změnu proudu a napětí, což může být problematické například pro procesor a další části telefonu. iPhone naštěstí disponuje softwarovou ochranou, která zařízení “utlumí” a umožní uživateli pouze nouzové volání.

Vysoké teploty zároveň nadměrně namáhají některé hardwarové prvky – především svitkové kondenzátory. Dlouhodobé přehřívání pak vede k trvalému poškození.

Ještě o něco hůř je na tom li-ion akumulátor. Při překročení hranice 40 °C se za pouhý měsíc snižuje kapacita o cca 15 % a v případě teploty kolem 60 °C dokonce o třetinu.

Co z toho plyne pro vás? Nebudete-li se během veder o svůj smartphone příkladně starat, nezbude vám, než si objednat náhradní díly pro Apple a nechat zařízení opravit.