Komety – zdroj nebeské podívané i nadpřirozených představ

Komety neboli vlasatice se svým nádherným světelným ohonem patří ke známým tělesům Sluneční soustavy. Tyto objekty však stráví většinu svého života v chladu a tmě a pouze na krátkou dobu své existence předvádějí krásné nebeské divadlo, díky kterému se staly součástí pohádek a legend.

Co jsou komety zač a kde mají svůj původ

Komety jsou tělesa malých rozměrů a jsou charakteristická svoji protáhlou oběžnou dráhou. Některé se ke Slunci vrací často a za jeden lidský život je lze spatřit několikrát. Jiné se vracejí po dlouhé době a setkání s nimi probíhá jen jednou. Samotný původ komet je nejistý, ale je pravděpodobné, že jejich domovem je Oortův oblak, mračno, které se nachází na samotné hranici Sluneční soustavy a podle vědců je tvořeno miliardami až biliony komet. Některé komety mohou pocházet z Kuiperova pásu.

Čas od času se stane, že některá z těchto komet je ovlivněna gravitací buď planet nebo hvězd a vydá se směrem ke Slunci nebo se ztratí v hlubinách vesmíru. Pokud se těleso vydá ke Slunci, stane se jeho putování „nekonečné“ a periodicky se ke hvězdě vrací.

Kometa je na cestě ke Slunci obyčejným balvanem, který se podobá jiným vesmírným objektům. Někteří vědci mají v oblibě o kometách říkat, že jde o obyčejné koule špinavého sněhu. Ve skutečnosti se komety skládají z prachu, úlomky horniny a ledu. Většinou mají maximálně 60 kilometrů v průměru. To, co lidi na kometách fascinuje, přichází ve chvíli, kdy se objekt začne přibližovat ke Slunci. Uvnitř komety začne tát led, který se s ostatními chemickými prvky začne proměňovat v plyn. Záření tento plyn žene pryč od komety a vzniká tak dlouhý ohon, který může mít až i několik miliónů kilometrů. Po ochlazení přejde kometa opět do svého ne příliš zajímavého stavu.

Meteorické roje

Komety jsou také zdrojem každoročně se opakujících meteorických rojů. Nejde přitom o komety, které se pohybují aktuálně v blízkém prostoru. Jde spíše o pozůstatek aktivity komet, které před určitou dobou prolétaly kolem Slunce. Může jít i o zaniklé komety.

perseidy
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Přehled významných meteorických rojů

  • Perseidy (maximum 12. srpna)
  • Geminidy (maximum 13. prosince)
  • Leonidy (maximum 6. listopadu)
  • Andromedidy (maximum 22. listopadu)
  • Lyridy (maximum 21. dubna)
  • Orionidy (maximum 20. října)

Roje získaly svoje názvy podle souhvězdí, ze kterých zdánlivě přilétají.

Komety a mytologie

Matoušovo evangelium zmiňuje Betlémskou hvězdu, která se rozzářila nad místem, kde se narodil malý Ježíšek. Tři králové z východu se díky jejímu světlu dostali k Ježíškovi a předali mu dary. Tato hvězda se stala symbolem Vánoc. Jednou z variant možných věděckých vysvětlení je, že šlo o kometu. Další možnosti zmiňují konjunkci planet nebo výbuch supernovy.

Nejznámější komety

Pouhým okem můžeme pozorovat jen zlomek komet.

Halleyova kometa

Tato kometa se ke Slunci vrací jednou za 76 let. Poprvé byla pozorována v Číně ve třetím století před Kristem. Až v 18. století usoudil Edmond Halley, že těleso, které bylo pozorováno v letech 1531, 1607 a 1682 by mohlo být týmž objektem a předpověděl jeho návrat na rok 1759. Tím se potvrdila jeho verze. Další průlet této komety se očekává v roce 2061.

Kometa Hale-Bopp

Dva nezávislí pozorovatelé objevili v polovině devadesátých let kometu, která se v roce 1997 stala nejjasnější vlasaticí za poslední stovky let. Byla vidět pouhým okem dlouhé měsíce a teleskopy ji stále pozorují. Její návrat se očekává v roce 4380, tak si to zapište do kalendáře.

Kometa Hyakutake

Tato kometa byla pozorování pouhým okem v roce 1996, avšak o rok později ji zastínila kometa Hale-Bopp. Znovu bude vidět až za 14 300 let.



Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru