Saunu si můžete postavit sami. Stačí trocha trpělivosti a šikovnosti
Sauna je ve Finsku, odkud také pochází, běžnou výbavou nejen domů, ale i bytů. Odhaduje se, že ji jako součást svého domova mají čtyři z pěti finských domácností. V našich končinách lidé vyrážejí do sauny spíše mimo své bydliště, do plaveckých či sportovních areálů. Zde ale člověk ztrácí vysněný komfort i soukromí, proto mnoho českých kutilů přemýšlí, jak postavit saunu.
Můžu saunu postavit sám?
Sauna svépomocí nemusí být pro šikovné české ručičky žádný zádrhel. Nejprve je potřeba zvolit místo a na základě jeho rozměrů vypočítat, kolik budete potřebovat materiálu. S tím se můžete obrátit na odborníky v oboru, kteří vám s projektováním sauny pomohou. Na trhu je několik typových setů sauny, které vám ušetří peníze a vy tak v podstatě získáte stavebnici na míru, včetně doporučení na další komponenty a vybavení.
Při projektování ale dbejte na doporučené rozměry, které by neměly přesáhnout 210 cm na výšku, z toho by mělo 110 cm být od horní hrany lavice do stropu. Místnost nemusí být nikterak velká, ale musí se do ní vejít lavice a samozřejmě kamna. Většina saun se projektuje podle počtu sedících a na jednu osobu se počítá 70 cm na šířku.
Pokud plánujete malou saunu, opticky ji můžete zvětšit prosklenými dveřmi a prostor tak nebude působit stísněně.
Dřevo použijte to, které zažilo drsné severské podmínky
Důležitým aspektem, který dělá saunu saunou, je dřevo. Rozhodnutí, jaké dřevo pro saunu použít, je velmi důležité. V sauně se střídají teploty a také je v ní často vysoká vlhkost. Důležité je vybírat z odolných materiálů, které tyto podmínky bez potíží zvládnou. Nejlepší volbou jsou severské dřeviny s letokruhy blízko sebe, které vydrží extrémní výkyvy a dřevo se nebude kroutit. Je sice nákladnější, ale jeho životnost je velmi dlouhá.
Dřevo je také na pohled příjemným materiálem, a proto se bez něj stavba sauny neobejde. Místnosti by měly dominovat světlejší odstíny a sauna tak bude vypadat útulně.