Stopování – zábava, adrenalin i levný způsob dopravy

Máte rádi adrenalin? Cestovat se dá různými způsoby. Můžete letět letadlem, jet autobusem či vlastním autem nebo dodávkou. Dá se ale cestovat levněji? Jednou z možností je stopování. Je autostop bezpečný a jaké zásady byste měli dodržovat?

Určitě jste to již někdy viděli. Osoba stojící u cesty ukazující zdviženým palcem na znamení zastavte a dopravte mě dále. Cestování stopem není jednoduché. V případě, že se pro tento způsob dopravy rozhodnete, obrňte se pořádnou dávkou trpělivosti. Zároveň nesmíte zapomínat na několik zásadních věcí.

Při cestování stopem si připravte ceduli s nápisem destinace

V minulosti možná stačilo ukázat prstem a ve chvíli, kdy vám auto zastavilo, jste jednoduše řekli, že byste se chtěli dostat na určité místo. V dnešní době je dobré mít připravenou ceduli s nápisem, kam chcete cestovat. Na ceduli si napište několik záchytných bodů. Například pokud budete chtít cestovat do Itálie, nemůžete napsat na ceduli název konkrétního italského města. Na to zapomeňte. Vždy si připravte několik cedulí s postupnými cíli.

Cestujete například do Vídně a jedete z Ostravy? Připravte si ceduli s nápisem Brno, Znojmo a Vídeň.

Nezapomínejte na vzhled. Je důležité, abyste při cestování vypadali dobře. Podívejte se na to z pohledu řidiče. Zastavili byste člověku, který by vypadal jako bezdomovec nebo potenciálně nebezpečný útočník? Určitě ne. Mějte na sobě slušné oblečení a buďte upraveni.

Úskalí stopování

Ženy mají mnohem větší pravděpodobnost úspěšného stopu. Zpravidla nebude nikdo od ženy očekávat tak velké nebezpečí jako od muže nebo dokonce dvojice mužů. Pokud řídí muž, vždy ženě v nesnázích rád zastaví. Cestujete sama? Určitě mějte u sebe připravený pepřový sprej, který můžete v případě, že vás bude řidič obtěžovat, použít.

Obecně platí, že pokud je vám jízda z jakýchkoliv důvodů nepříjemná, trvejte na zastavení a vystupte. A to neplatí jen pro ženy. Cestování stopem nemusí být žádný med.

Zvyklosti a zákony – nezapomínejte na ně při žádné cestě stopem

Při cestování stopem musíte myslet i na některé zvyklosti a zákony. Stopování je v řadě států bez omezení povoleno, výjimkou jsou však dálnice. Obecně platí, že stopovat na dálnici je nejen zakázané, ale i nebezpečné a neúčinné.

U cestování stopem se zdržujte spíše na cestách navazujících na dálnice, případně můžete zkusit řidiče oslovit na benzinových pumpách. V tomto případě ale musíte umět dobře komunikovat a nesmíte se stydět zeptat. V častých případech pomohou řidiči kamiónů, chtějí si popovídat, cesta je dlouhá a oni si tak zpestří svou cestu.

Víte, že…

  • z evropských zemí je stopování zcela zakázané v Polsku a Rusku?
  • v Rumunsku a Bulharsku je běžné za svezení řidiči zaplatit?
  • existují internetové portály, kde si lze „autostop“ domluvit předem online?

Cestování stopem je adrenalin, ale dobrá možnost, jak ušetřit peníze. Myslete však na časovou rezervu. Vydat se stopem na letiště nebo nádraží, kde máte zarezervovaný spoj, není moc dobrý nápad. Zkušení stopaři vám ale vždy řeknou, že „cesta je cíl“. V tomto krátkém ale výstižném hesle se skrývá celé kouzlo stopování.