Termotransferový tisk je snadný i na 3D objekty aneb moderní technologie v praxi

Technologie polygrafického průmyslu se neustále zdokonalují. Řada technologií, které byly ještě donedávna dostupné spíše experimentálně, se přitom dostává už i do běžného masivního nasazení v praxi. Příkladem může být termotransferový lis, který dokáže tisknout nejen na ploché, ale také na trojrozměrné objekty. Jeho využití je zejména v reklamních agenturách, grafických studiích, tiskárnách, ale také běžně ve firmách, které potřebují tisknout velké množství reklamních předmětů, nejrůznějších potisků a podobně.

Kvalitní trojrozměrný potisk

Stále nižší cena přístrojů pro termotransferový tisk je mimo jiné předurčuje k tomu, že si je mohou pořídit i jednotlivci. Komerční využití však samozřejmě převládá nejvíce, což je dáno už samotným zaměřením přístrojů. Pokud se podíváme například na zmiňované reklamní předměty, tak na ty se používá nejčastěji 3D termolis na potisk. Ten dokáže na reklamní předmět, ať už se jedná o hrneček, klíčenku, obal na telefon, či cokoliv jiného, natisknout libovolnou předlohu. Současné technologie přitom umožňují zachovat vysokou kvalitu potisku a barevnou stálost. Přístroje jsou navíc dnes už maximálně zjednodušeny pro snadné ovládání. Zařízení umí využívat: 

  • Variabilní teploty
  • Potisku na různé povrchy

Právě možnost variabilně si nastavit teplotu umožňuje potisk na různé povrchy, kdy je potřeba upravit teplotu tak, aby neohrozila samotný předmět. Kvalitní přístroje nabízejí přehledný displej, kde můžete vše snadno nastavit, přičemž lze určit i požadovaný čas pro lisování. Následně už vše obstará automatika. Předlohu pro potisk si můžete snadno připravit sami v libovolném grafickém programu.

Nástroje pro kreativní činnost

Pracujete-li třeba v reklamní agentuře nebo grafickém studiu, určitě jste se setkali také s řezacím plotrem. Tato technologie je už podstatně starší, ale rovněž v tomto případě dochází pochopitelně k vývoji samotných zařízení. Řezací plotr dnes dokáže nabídnout široké kreativní možnosti. Můžete prostřednictvím něj vyrábět třeba velkoformátové polepy na auto a podobně jako u termotransferového lisu můžete pracovat s různými povrchy.