V čem automechanici nejčastěji chybují při výměně a opravě tlumičů?

Tlumiče, jak už název napovídá, slouží ke tlumení nárazů a kmitů vypružení. Tím zajišťují plynulý kontakt s vozovkou i při jízdě po nerovném terénu. I přesto, že výměna a opravy tlumičů patří k základním servisním úkolům, občas se mechanici neúmyslně dopustí některých prohřešků, které mají negativní vliv na jízdní vlastnosti automobilu.

Na jaké chyby si dát pozor?

Výměna starých tlumičů za nové je možná i bez výměny příslušenství. K tomu se přistupuje zejména v případě, že majitel vozu na opravu spěchá. Dochází ovšem ke zkracování životnosti tlumičů a snížení bezpečnosti jízdy. Nejnebezpečnější je opomenutí prachovek a dorazů – bez prachovek tlumič rychleji koroduje a bez funkčních dorazů se tlumič při najetí na nerovný povrch může poškodit.

Většina tlumičů je konstruována tak, že nesmí být stlačovány nebo roztahovány ve vodorovné poloze. Nerespektování tohoto pravidla vede k poškození tlumiče nebo urychlení jeho opotřebování. Nové tlumiče by měly zůstat stlačené až do okamžiku instalace.

U některých modelů automobilů je vhodné, aby se tlumiče dotahovaly až poté, co vůz stojí na kolech. Jinak hrozí riziko poškození gumových částí v upevňovacích bodech, které mohou být následně přetíženy a prasknout.

Jak na kontrolu tlumičů?

Výměna předních tlumičů by měla zahrnovat také kontrolu a případně i výměnu horního uložení. Jinak bude tlumič při chodu automobilu nepříjemně hlučet. Jelikož by se tlumiče měly měnit v intervalu každých 80 000 kilometrů, je žádoucí instalovat je s ložisky s podobnou životností.

Mechanik by si měl vždy označit polohu seřizovacích šroubů a následně je zašroubuje jinak. Tím vozidlo ztrácí parametry geometrie kol, a to třeba až tak, že odchylky přesáhnou možnost typické korekce.

Pokud si chcete být jistí, že oprava tlumičů na vašem automobilu proběhne profesionálně a bez jakýchkoliv chyb, svěřte svůj vůz do rukou Aircarsystem.cz.