Životní styl jako vaše vizitka. Co o vás říká?

Uvědomování si negativních dopadů konzumního stylu života v naší společnosti vede mnohé jedince k přehodnocování priorit a vyznávání životního stylu, který je přátelský k planetě, zvířatům i lidem a je prospěšný i vlastnímu zdraví. Patříte mezi takové zodpovědné osoby i vy? A víte, že je to ta nejhezčí vizitka?

Většina lidí si ani neuvědomuje, že svým každodenním chováním mohou někomu ubližovat, a pokud ano, je jim to jedno, nebo nad tím mávnou rukou se slovy, že s tím stejně nic nezmůžou. Proto je úžasné, že vám tohle jedno není a snažíte se žít lépe, eticky a zodpovědně.

Váš životní styl (to, co nakupujete, jak se stravujete, jak se oblékáte, jak pečujete o svoje tělo atd.) o vás prozrazuje hodně. Říká o vás nejen, jak si vážíte sami sebe, ale také jak moc lhostejní jste vůči světu kolem vás. Co se o vás lidé dozví, když prokouknou váš způsob života?

Když se stravujete jinak

Pokud patříte mezi vegetariány, vitariány nebo vegany, pak je jasné, že vám záleží na vašem zdraví, protože toužíte jíst rostlinnou a na živiny bohatou stravu. Přitom nechcete neubližovat ostatním zvířecím bytostem na planetě. Tímto způsobem chcete také Zemi ulevit od ekologické zátěže, kterou sebou přináší chov užitkových zvířat a zpracování živočišných produktů.

Životní styl
Foto: Canva

Tip: Jste-li například vegan a chcete inspirovat k zodpovědnějšímu stravování i druhé, noste na sobě hrdě vegan tričko, nenásilně tak druhé přimějete k tomu, že se budou zajímat.

Když vyznáváte slow fashion

Možná jdete proti proudu, odmítáte sledovat módní trendy a nakupovat v řetězcích s konvenční módou. Nakupujete minimálně a pokud, tak z druhé ruky nebo podpoříte tuzemské tvůrce a vsadíte na kvalitu, která dlouho vydrží. Vypovídá to o vás, že si vážíte práce lidí, nechcete podporovat neetický a vysoce neekologický způsob výroby oblečení, které vzniká v nevhodných podmínkách někde v asijských zemích a nechcete přispívat ke znečišťování planety a jejímu zahlcování odpadem.

Životní styl
Foto: Canva

Když vedete netoxickou domácnost

Máte-li doma místo skříňky plné toxických chemikálií určených na úklid rozprašovač s octovou vodou a pytlík jedlé sody, pak vám patrně není lhostejné zdraví vaše i vaší rodiny a nechcete zatěžovat přírodu látkami, které není schopna odbourat a které tak mohou otrávit život živočichům, rostlinám i lidem. Je jasné, že je pro vás zdraví a ekologie prioritou.

Když vyznáváte mír a lásku

Životní styl není jenom o tom, co nakupujeme, ale také jaké myšlenky šíříme a jak trávíme volný čas. Spousta lidí sympatizuje s životem v duchu hnutí hippies. Pomineme-li negativní aspekty spojené s tímto hnutím, je myšlenka svobody a života v míru se všemi bytostmi a v souladu s přírodou a lásce k druhým velmi aktuální i dnes a řada z nás se k ní právě proto hlásí. Pokud jste to i vy, pak o vás budou, třeba i díky tomu, že si obléknete hippies tričko s typickým symbolem, všichni vědět, že žijete právě pro výše jmenované hodnoty a jste člověk do nepohody.

Rozhlédněte se kolem sebe. Čí přístup k životu vás inspiruje a co to o něm vypovídá?

Autorem článku je Petra Pospíchalová.