Odhalujeme cíle spamů. Část 2: Pozor, nemáte zaplaceno za doménu

Dostali jsme do schránky další typický spam. Možná vám dorazil stejný nebo podobný e-mail. Zajímá vás proč? Odpověď je jednoduchá. Nevyžádaná pošta neboli spam má totiž jediný cíl, a tím je vysát z vás peníze. Proto si dávejte pozor, ať nenaletíte. V druhé části našeho seriálu, ve kterém objasňujeme cíle spammerů, se podíváme na jejich další fintu.

Jde o klasiku. Přijde vám upozornění, že máte někde menší nedoplatek a podobně. Spammer vás chce znejistit a donutit k rychlému jednání, aniž byste si cokoliv ověřovali. Naštěstí většinu podobných nevyžádaných textů odfiltruje e-mailový klient, přesto se občas stane, že spam skončí v doručené poště. Na to útočník sází.

Text spamu:

Notice RUNS OUT ON: Apr 07, 2021!.

We have actually not gotten a settlement from you.
We’ve attempted to call you yet were incapable to reach you.

(odkaz)

For info and to process a discretionary settlement for your domain solutions.
12062020023901


Stručný překlad:

Oznámení vyprší 7. 4. 2021!

Nedostali jsme od vás poplatek za doménu.
Zkoušeli jsme vám volat, ale nezastihli jsme vás.

(odkaz)

Klikněte na výše uvedený odkaz pro vyrovnání poplatku za vaši doménu.

Co je cílem tohoto spamu?

Útočník se snaží vyvolat dojem, že nemáte zaplaceno za užívání vaší domény. Na rozmyšlenou nedává moc času, což vás má přesvědčit k urychlenému jednání. K důvěře má přispět věta o vymyšleném telefonátu.

Na odkaz ale rozhodně neklikejte, nic nikam nevyplňujte a text jednoduše přesuňte do schránky se spamem.

O blížícím se termínu platby za vaši doménu vás vždy kontaktuje registrátor, a to s dostatečným časovým předstihem z důvěryhodné emailové adresy obsahující jeho název.