Čím jsou perské koberce tak výjimečné?

Ručně tkané perské koberce jsou již dlouhá staletí známé pro svoji krásu a kvalitu. Zároveň jsou vyhledávané jak sběrateli z celého světa, tak nadšenci, kteří chtějí něčím originálním zpestřit své bydlení. Co ale tyto koberce skutečně odlišuje od jejich sériově vyráběných protějšků?

Co kus, to originál

Příběh těchto unikátních koberců začal ve starověké Persii, odtud také název. Dnes jde o území Íránu. Jejich první rozmach je podle dostupných pramenů datován do roku 539 př. n. l., kdy Kýros II. začal formovat Perskou říši. Starověká technika výroby se zachovala do dnešních dní v prakticky nezměněné podobně a v Íránu stále představuje významný přínos pro tamní ekonomiku.

Mnoho potenciálních zákazníků zarazí relativně vyšší cena perského koberce. Důvodem je ruční výroba, která mnohdy trvá i týdny. Pečlivě a s láskou tkané koberce jsou důkazem schopností a kreativity orientálních řemeslníků, kteří do své práce vkládají um předávaný z generace na generaci po dlouhá staletí až tisíciletí. Kvalitní orientální koberce jsou jedinečné, každý je originál a zároveň, pokud o ně bude dobře pečováno, vydrží dlouhé věky. Jsou to umělecká díla, přičemž žádné není identické. Jak jsme již nastínili, bohaté vzory a široké spektrum barev představuje výrazný dekorační prvek.

Pro výrobu orientálních koberců jsou používány ty nejkvalitnější materiály jako je přírodní vlna a hedvábí. K barvení jsou v drtivé většině využívána přírodní barviva.

Investiční příležitost

Originální perské koberce ale nejsou jen užitným a dekoračním prvkem, ale také investiční příležitostí. Hodnota unikátních kusů v průběhu času stoupá a některé koberce dosahují miliónových hodnot. Při správné údržbě vám tak může jeden kousek dělat radost a současně přinášet pocit bezpečně uložených financí.

Krásné perské koberce v Česku nabízí Buchara e-shop. Nechte se inspirovat plejádou jedinečných vzorů jak na internetu, tak v kamenné prodejně v Praze.