Jak si dobře zacvičit v pohodlí svého domova? Odpověď přináší eliptický trenažér

Patříte také mezi věčné sportovní začátečníky? Vydrží vám silvestrovské předsevzetí jen do rána a do posilovny vás nikdo nedostane? Máme pro vás řešení! Eliptický trenažér může na první pohled působit velmi záhadně, ale stojí za to se s ním seznámit. Je ideálním řešením pro ty, kdo raději cvičí v klidu svého domova, chtějí trénovat a vidět kýžené výsledky.

O čem vlastně mluvíme?

Některé fitness stroje zaujmou na první pohled a eliptické trenažéry mezi ně patří. Zatímco jejich vzhled je tak trochu výletem do budoucnosti, jejich účinky jsou více než reálné. Plynulý pohyb, který patří mezi největší přednosti tohoto stroje, simuluje kroky v kosmickém obleku. Proč tedy nevyměnit jednotvárné cviky, ve kterých si málokdo libuje, za komplexní cvičení, které rozproudí celé tělo a ještě vás bude bavit?

Pohyb na eliptickém trenažéru je specifický a je potřeba se ho pořádně naučit. Nemusíte se bát, pohyb je poměrně automatický a velmi rychle si ho přisvojíte. Nezapomeňte si hlídat své postavení při cvičení, stejně jako u všech ostatních cvičení. Jen tak totiž docílíte kýžených výsledků.

Jak cvičit s eliptickým trenažérem?

Cvičení na eliptickém trenažéru je poměrně jednoduché a intuitivní. Propojujete při něm tři základní prvky:

  1. Pohyb nohou: Stojíte na plošinách, které připomínají širší lyže a které se pohybují po eliptické dráze. Chodidla by měla být vůči sobě v rovnoběžné pozici. Samotný pohyb pak napodobuje chůzi, běh nebo jízdu na běžkách.
  2. Pohyb rukou: Zatímco posilujete spodní část těla eliptickým pohybem nohou, můžete pro zvýšení účinností cvičení zapojit ruce. Začněte synchronně pohybovat ručními pákami, čímž zapojíte celou horní část těla, včetně paží, ramen, hrudníku i zad.
  3. Odpor: Velkou výhodnou trenažérů je také možnost nastavení odporu, který vám přístroj klade. To vám umožní upravovat náročnost vašeho tréninku. Čím více odporu si přidáte, tím bude intenzita vašeho cvičení vyšší.

Pokud máte strach, že bude pro vás samotné cvičení malou motivací, můžete své pokroky sledovat na monitoru. Ten vám nejen hlídá váš aktuální zdravotní stav, ale pomáhá nastavit cvičení přímo na míru vašim schopnostem. Je ale také motivátorem, který ukazuje pokrok vašich cvičení, spálené kalorie i ujeté kilometry.

Na začátku i v závěru svého cvičení nezapomeňte na správné rozehřátí. Úvodní protažení těla a malý strečink pomůže svalům připravit se a zvládnout celou aktivitu. Eliptické trenažéry je také možné pro začátek pustit bez jakéhokoliv odporu, rozehřát se a teprve potom přidat zátěž a začít se cvičením.

Výhody trenažéru a jeho vliv na zdraví

Trenažér je mezi sportovci velmi oblíbený. A to i mezi těmi, kteří hledají ten pravý přístroj pro návrat do formy po prodělaném zranění. Jeho příznivé účinky prokázaly mnohé studie, ale jedná-li se o začátek rehabilitačního cvičení, je vhodná konzultace s lékařem.

Díky pravidelnému cvičení máte možnost na sobě pozorovat změny, protože při cvičení zapojíte celou řadu svalových skupin. Velkou výhodou tohoto stroje je, že pracuje s plynulostí pohybu a zároveň správným rozložením zátěže na obě nohy. Tím nebudou tolik trpět klouby a budete ulehčovat svým zádům. Samotným cvičením také podporujete činnost kardiovaskulárního systému – posilujete srdce, stimulujete krevní oběh.

Eliptický trenažér nabízí opravdu významné fyzické výhody, ale také nový způsob přístupu k tréninku, který může oživit vaši fitness rutinu a přinést pozitivní změnu do vašeho života.