Nejen jarní péče o vaše mazlíčky
S přicházejícím jarem se objevují první sluneční paprsky, které nejen nám po dlouhých chladných měsících zlepšují náladu. Stromy a keře se znovu zelenají a my i naši čtyřnozí kamarádi chceme konečně vyrazit ven. Stejně tak, jako se příroda na jaře pozvolna probouzí, i naši chlupáči by měli po zimě, kdy může být jejich organismus unavený a nepřipravený na velký výdej energie, startovat postupně. Proto vám poradíme, jak se s radostným nástupem jara vypořádat a zaměříme se i na možná úskalí při pořízení prvního štěněte.
Jarní restart
Po zimě může být pes stejně jako člověk unavenější. Některým čtyřnohým kamarádům chybí vitamíny a jiní mají nějaké to kilo navíc. Proto by první jarní procházky neměly být dlouhé, pejsek potřebuje dobíjet baterie postupně. Nechte jej užívat si povalování v trávě, ať se pozvolna rozběhá dle své potřeby na louce a rozhodně jej fyzicky nepřetěžujte. Délku procházek postupně prodlužujte, až si tělo opět zvykne na větší zátěž.
Doma mějte na ušpiněné tlapky připravené vlhčené ubrousky pro psy a kočky. Ty pomáhají udržovat hygienu a bez obav je můžete použít i na srst. Mají totiž protizánětlivý, zklidňující a antibakteriální účinek.
V souvislosti s větší námahou upravte dávky stravy a přidejte vitamíny na podporu kloubů, třeba kolagen, případně se poraďte s veterinářem. Můžete ale přidat i doplňky stravy se širokým spektrem vitamínů.
Parazité a klíšťata
Na jaře se probouzí celá příroda a s ní bohužel i klíšťata, která jsou strašákem snad všech majitelů čtyřnohých kamarádů. Nejúčinnější zbraní proti parazitům je prevence ve formě obojků proti klíšťatům, pipet nebo sprejů. Nejste-li si jisti, který z těchto produktů je pro vašeho pejska nejvhodnější, opět doporučujeme konzultaci s veterinářem.
Prevence ale není nikdy stoprocentně spolehlivá, a proto buďte připraveni i na případ, kdy si domů nechtěného vetřelce přinesete. Pokud však klíště odstraníte včas, optimálně do 36 hodin od přisátí, není třeba se obávat přenosu nebezpečných nemocí. Pejska tedy po procházkách do přírody kontrolujte. V místě přisátí klíštěte navlhčete srst vodou nebo lihem, roztáhněte ji směrem od parazita a pinzetou jej uchopte co nejblíže kůži. Postupným kýváním do stran se klíště uvolní. Místo poté desinfikujte a následně jej několik dní kontrolujte.
Jarní výměna srsti
Psi na jaře línají. Někteří více, jiní méně. Obměna srsti a její jarní úbytek je přirozeným procesem, který pejskovi pomůže připravit se na teplejší období. Pro vás to znamená častější vysávání, které si však můžete usnadnit s kvalitním robotickým vysavačem. Doporučujeme ale chlupáče pravidelně pročesávat. Jednak jej rychleji zbavíte nežádoucích chlupů a zbytků staré kůže, ale zároveň mu pomůžete vytvořit krásnou novou srst. Můžete také použít speciální masážní rukavice, které pomáhají rychlejšímu se zbavení chlupů a zároveň pěkně masírují pokožku. Během línání je žádoucí i koupel, která v kombinaci s vhodným antiparazitním šamponem pro psy rovněž urychlí odstranění staré srsti.
Během koupele zastřihněte pejskovi drápky, protože v zimě neměl tolik možností si je přirozeně brousit. Poté mu je během celého roku kontrolujte, případně dle potřeby zkraťte. Dlouhé drápy vedou ke špatnému došlapování, což může vést k nežádoucím fyziologickým změnám tlapek.
Alergie nepostihuje jen lidi
Na jaře se u pejska může objevit alergie na pyly. Příznaky jsou podobné jako u lidí. Zvíře začne svědět kůže, což poznáte podle nepřirozeného a častého škrábání, které může vést až ke zraněním a následným bakteriálním nebo kvasinkovým infekcím. Pokud začnete takové chování u vašeho mazlíčka pozorovat, není jiná možnost než se vydat za veterinářem.
Pořízení štěněte a jeho první jaro
Pokud jste se rozhodli pořídit si štěně, čeká vás společně velké seznamování se světem. Jestliže jde o vaše první štěně, týkají se vás nejen všechny výše uvedené informace, ale i další i aspekty tohoto velkého životního kroku. Pejsek je obrovský závazek na dlouhé roky. Musíte počítat se změnou životního stylu, který bude zahrnovat nejen procházky, ale další čas spojený s péčí a výcvikem vašeho čtyřnohého kamaráda.
Pokud ještě pejska nemáte a uvažujete o jeho pořízení, prvním krokem je výběr rady a rozhodnutí, zda se třeba nepoohlédnete po pejskovi z útulku. Poté je nutná příprava domácnosti na příchod nového obyvatele. Všechnu potřebnou výbavu, jako je pelíšek, kotec, misky, krmení, obojek či vodítko musíte pořídit předem. Také doporučujeme absorpční podložky pro psy, které pomohou udržovat čistý pelíšek v době, kdy se ještě štěně neumí vyvenčit během procházek. Stejně tak mějte zajištěného veterináře.
S ohledem na plemeno přistupujte k výchově a výcviku, stejně tak k intenzitě fyzické zátěže. V prvních měsících si s pejskem budujete vztah. Bude to náročné období, ale věřte, že právě v těchto chvílích mezi páníčkem a pejskem vzniká velké kamarádství. A právě jaro je pro tyto aktivity nejlepším obdobím.