Inflace v Evropské unii spadla pod 5 %. V Česku je vyšší, ale také klesá

V Evropské unii míra inflace stále klesá. Podle Eurostatu její hodnota v září klesla na 4,9 %. Česko však v září zůstalo s 8,3 % na čtvrté příčce od konce. Nejhůře je na tom stále Maďarsko, které zůstává nad desetiprocentní hranicí, konkrétně 12,2 %.

Oproti loňskému září jde o výrazné snížení. V celé unii byla před rokem průměrná míra inflace 10,9 %. V Česku před dvanácti měsíci dosahovala 17,8 %. V Maďarsku to bylo dokonce 20,7 %.

Nejnižší míru inflace mělo v září Nizozemí, kde hodnota dokonce dosáhla záporných 0,3 %. Dobře je na tom i Dánsko a Belgie s 0,6 %, resp. s 0,7 %.

Cílem Evropské centrální banky (ECB) je dvouprocentní hranice. Na takovou hodnotu by země Evropské unie ale podle prognóz měly dosáhnout až v roce 2025. To je podle některých odborníků pozdě. Ekonomickou stabilitu pro celou unii totiž zaručuje pouze hodnota do již zmiňovaných dvou procent.

Inflace v Česku
Vývoj inflace v Česku. Zdroj: ČNB

Inflace v Česku klesá už od začátku roku 2023. Česká národní banka (ČNB) má také cíl ve výši 2 %. Tato hodnota odpovídá praxi centrálních bank vyspělých ekonomik. Naposledy byla ale daná hodnota dosažena na konci roku 2016, tedy během ekonomicky stabilních let. Ještě jednou pak bylo dvou procent docíleno během covidu-19 začátkem roku 2021.

Aktuální hodnota inflace je podle ČNB 6,9 %. K dvouprocentnímu cíli by se mohla podle analytiků dostat začátkem příštího roku. Nicméně v prognóze ještě nebyl zohledněn vývoj války v Izraeli.

I tak se zdá, že se blíží ideální čas začít investovat, finanční svoboda se tak může stát realitou díky klesající inflaci v Evropské unii. Nicméně u investování je vždy potřeba zvážit všechna rizika a myslet na skutečnost, že můžete o vaše vložené prostředky přijít.