Jak chovat papoušky ve venkovních voliérách

Chovat papoušky venku nebo doma? To je oč tu běží. Nezáleží však ani tak na tom, co preferují ostatní chovatelé, ale spíše na vašich vlastních zkušenostech, výběru ideálního ptáka nebo vašich prostorových možnostech. Pokud se však rozhodnete pro venkovní voliéry, pojďme se podívat na to, jaké zásady při chovu v tomto prostředí dodržovat.

Vyberte si vhodný druh papouška

Pokud už na začátku před samotnou koupí papouška víte, že ho budete chovat venku, pak se nabízí otázka, jakého konkrétního tedy chovat. Do venkovních voliér se hodí například papoušci žako, kteří jsou krásní a poměrně malí, ale také se můžete upnout k většímu oříšku, kterým je amazoňan.

Ve venkovních voliérách se vyjímají také kakadu papoušci, rosely nebo aratingy (zpravidla se chovají například skalní nebo fialovohlaví).

Papoušky je třeba vnímat

Při venkovním chovu je důležité, abyste sledovali svého papouška velmi bedlivě. Zejména svou pozornost zaměřte na jeho zdravotní stav. Venkovní chov je náročnější, a to nejen na údržbu voliéry, ale také na další faktory. Papoušek je denně vystavován náročnějším podmínkám, včetně těch povětrnostních, což mu může způsobit zdravotní problémy. Respektive je zde větší pravděpodobnost choroby nebo infekce.

Samozřejmě se tato pravděpodobnost snižuje, pakliže dojde k pravidelnému dodržování hygieny čili k pravidelnému vyklízení klece a podobně.

Ochrana je alfou i omegou

A to nejen před predátory, ale také před povětrnostními podmínkami. Jak již bylo zmíněno, při venkovním chovu je papoušek vystavován větším rizikům. Chovatelé by si proto měli zkontrolovat kvalitu pletiva nebo sítě a dále také by měli papouškovi postavit i přístřešek, případně nastavit či zajistit přiměřenou ventilaci.

Jinými slovy se snažíme zajistit nejen bezpečné, ale především zdravé prostředí našim okřídleným společníkům.