Jak funguje teplovzdušný výměník

Teplovzdušný výměník ke kamnům funguje na sekundárním využití tepla ze spalin, které je dále rozváděno do dalších místností. Díky tomuto procesu se šetří materiál a současně i náklady na vytápění.

Výhody a nevýhody teplovzdušného výměníku

Nespornou výhodou je rychlost vytápění. Místnosti se začnou ohřívat v podstatě ihned po rozhoření ohně v kamnech nebo v krbu. Oproti vytápění pomocí ohřívané vody jde o velice rychlý účinek prakticky bez čekání. Kromě finančních benefitů je také dobré zmínit jednoduchost instalace, se kterou si často poradí i šikovný domácí kutil. V současné době se dají zakoupit hotová řešení, která lze jednoduše napojit na instalované rozvody.

Menší nevýhodou teplovzdušných výměníků může být víření vzduchu, což nemusí vyhovovat alergikům.

Funkce založená na jednoduchém principu

Základem takového řešení je ventilační jednotka, která bude teplo rozvádět do zvolených místností nebo prostor. I v případě vytápění velkého domu se není třeba obávat ztráty tepla, neboť vysoká teplota vzduchu v kombinaci s hliníkovými trubkami nedosahuje tak brzkých tepelných ztrát. Možné je také rozhánění teplého vzduchu pomocí takzvaného komínového efektu.

V podstatě se tak jedná o zefektivnění starého klasického vytápění v kamnech nebo v krbu, které je rovněž založeno na principu ohřívání vzduchu. V takovém případě ale většina vzniklého tepla rychle uniká komínem. Díky teplovzdušnému výměníku je energie ze spalin dokonale využívána a distribuována v požadovaných okruzích.

Teplovzdušné výměníky uvítají zejména ti, kteří potřebují získat teplo rychle, například v zimě v rodinném domě, ale určitě jej ocení i majitelé rekreačních objektů.

Vhodné je také doplnění ventilátoru regulátorem otáček, kterým lze ovlivnit množství vháněného vzduchu. Dalším doporučeným doplňkem je teplotní čidlo zajišťující vypnutí ventilátoru v případě vyhasnutí ohně.