Jak na iPhonu zakázat nebo povolit přístup aplikacím k fotoaparátu

V době, kdy je online bezpečnost stejně důležitá jako ta fyzická, se uživatelé chytrých zařízení konečně začínají zajímat i o své digitální soukromí a bezpečí. Jedním z choulostivých míst smartphonů je fotoaparát, který může být zneužit pochybnými aplikacemi ke šmírování vašeho soukromí. Jak lze takové aplikace odhalit a jak je možné spravovat přístup aplikací k fotoaparátu na iPhonu?

Proč je důležité mít přehled o oprávnění aplikací

Jablečný systém iOS je sám o sobě velmi dobře zabezpečený. Nicméně i tak byste se měli mít na pozoru před neověřenými nebo pochybnými aplikacemi, které se mohou vydávat za něco jiného, než ve skutečnosti jsou. Při instalaci každé aplikace, i stažené z AppStore, byste si měli při instalaci hlídat, jaká oprávnění nový software vyžaduje. Například aplikace slibující pohodlnou správu dokumentů by po vás nikdy neměla chtít přístup k fotoaparátu nebo mikrofonu. Pokud ano, je to podezřelé a její vývojář má zřejmě nekalé úmysly.

Před stažením softwaru do vašeho iPhonu byste tedy měli v AppStore číst uživatelské recenze a vnímat hodnocení. Pokud se vám aplikace bude zdát při instalaci podezřelá nebo bude chtít nečekaná oprávnění, do přístroje si ji nepouštějte, případně ji ihned odinstalujte.

Soukromí a fotoaparát na iPhone

iOS je velmi intuitivním operačním systémem. Proto nabízí jednoduchý přehled, jaká oprávnění mají aplikace v souvislosti se zabezpečením. Přejděte do Nastavení a otevřete složku Soukromí a zabezpečení. Dále klikněte na Fotoaparát, kde můžete spravovat aplikace, které si vyžádaly přístup k fotoaparátu. Pokud jim chcete tento přístup odebrat. nebo naopak povolit, stačí přepínač posunout do příslušné polohy. Je to jednoduché jako facka a vy máte perfektní přehled o tom, jaký software chce vaši kameru využívat.

Podobně můžete spravovat aplikace, které si žádají přístup k Bluetooth nebo k mikrofonu či fotkám.

Bezpečnost v kyberprostoru byste neměli podceňovat. Pokud často měníte aplikace nebo zkoušíte nové sociální sítě, vždy si ověřujte, jaká si vyžadují oprávnění, případně studujte ověřené uživatelské recenze, které mohou hodně prozradit.