Cool klasika – objevte svět bot Vans

Kdo by neznal Vansky. Příběh jejich vzniku je strhující, stejně tak jako adrenalinové sporty, pro které jsou vhodné. Kde se ikonická značka vzala a jaká její obuv je dnes považována za klasiku?

Kde se vzala značka Vans?

Historie značky Vans sahá do března 1966. Tehdy se mladík Paul Van Doren rozhodl podnikat. Spolu se svými bratry a dalšími přáteli začal v rodné Kalifornii šít sportovní boty na zakázku. Docela se jim dařilo a s heslem „plátěné boty do každé rodiny“ nacházel stále nové zákazníky. Firma se nejprve jmenovala The Van Doren Rubber Company, ale brzy se šikovné obuvi s pevnou gumovou podrážkou začalo jednoduše říkat Vansky.

S rozmachem skateboardingu rostla i Paulova firma. Jeho pevnou obuv si skateboardisté oblíbili natolik, že ji začali používat i profesionálové, což představovalo dokonalou reklamu, která navíc byla zcela zdarma. Kdo tehdy neměl v Kalifornii Vansky, byl „out“. V 70. letech se také zrodil nový slogan „Off the Wall“ a firma začala expandovat nejprve po Státech a později i do celého světa.

Jaké Vansky jsou nejlepší?

Vans vyrábí mnoho bot a v současnosti i další sportovní oděvy nebo batohy. Přesto má v nabídce doslova kultovní modely.

Od samého počátku vzniku firmy se vyrábí jedna a tatáž bota, která je dnes zvaná Vans Authentic. Jedná se o klasické jednoduché tenisky, které se hodí jak na prkno, tak na běžné nošení. Podobně vypadají i tenisky Vans Era, které jsou pevnější u kotníků, a proto je dnes skateboardisté upřednostňují před starou klasikou. Ještě odolnější variantu pak představují Vans Old Skool. Na větší bezpečnost sportovců na prkně pak výrobce myslel při designování bot Vans Sk8-Hi, které chrání kotníky především před úderem prkna. Jak tento model vypadá, se můžete podívat na https://answear.cz/h/vans-sk8-hi. Zajímavou alternativu pak představují beztkaničkové Vans Classic Slip-On.

Jaké oblečení se hodí k Vanskám?

Obecně lze říci, že sportovní a takzvané „skejťácké“. Ideální jsou šortky nebo volné džíny. Tričko by také mělo být volnější a v podobném duchu by se měla nést i mikina. Nakonec nesmí chybět ani stylová volná bunda s kapucí do horšího počasí.

Vansky lze ale v současnosti nosit i jako součást smart casual outfitu, třeba v kombinaci s džíny a polo trikem. Koukněte na pánská trička Tommy Hilfiger na Answear.cz, kde určitě naleznete inspiraci k tomuto odlehčenému dress codu.

Vans je v současnosti světově uznávanou značkou. Své výrobky průběžně inovuje, ale zároveň zůstává i u osvědčené klasiky, která snad nikdy nevyjde z módy. Mít na nohou Vansky je proto „in“ už po mnoho generací.