Jak najít starší verzi webové stránky

K tomu, jak najít nedostupný nebo změněný obsah webových stránek, existuje několik cest. My se v dnešním článku podíváme na nejjednodušší způsoby, jak archivovanou stránku najít.

Wayback machine

Pro pátrání v hlubší minulosti stránky, ale i v hledání již neexistujících stránek, jejichž URL znáte, je vhodné použít archivační nástroje tzv. wayback machines. Na stránce https://web.archive.org najdete největší světový archiv otisků webových stránek, který kdy byly viditelné na internetu. Po zadání požadavku můžete na časové ose vyhledávat staré verze stránek, prohlížet si je, číst si komentáře a mnoho dalšího. Na druhou stranu, naše zkušenost je ale taková, že ne vždy se podaří archivovaný dokument otevřít, někdy se zobrazí jen část stránky, případně jen základní html. I přes tyto nedostatky se v současné době jedná o nejlepší archivační službu.

Český webarchiv

Na adrese https://www.webarchiv.cz/ najdete službu Národní knihovny ČR. Ta se specializuje na tuzemské stránky a provádí tři typy sklizní:

  • Celoplošná sklizeň: Archivuje vše s koncovkou cz za podpory sdružení CZ.NIC. Tento sběr probíhá zhruba jednou za rok a samozřejmě tak není možné zachytit všechny změny. Cílem služby je hlavně zachycení obrazu českého internetu v dané době.
  • Výběrová sklizeň: Lepší archivaci poskytuje tato služba, která uchovává hodnotnější dokumenty s přidanou hodnotou, například kulturní nebo historické.
  •  Tematické kolekce: Cílem tohoto sběru je zachycení elektronických referencí významných událostí, například o prezidentských volbách.

Bohužel se z domova ke všem datům nedostanete, a to z důvodu autorského zákona. Kompletní data jsou zpřístupněna pouze na terminálech v budově Národní knihovny ČR. Online jsou k dispozici ty zdroje, od kterých má Národní knihovna ČR souhlas provozovatelů. Naštěstí jich není málo, a tak lze listovat poměrně obsáhlým katalogem, který v současnosti disponuje 580 TB dat.

Pokud se zajímáte i historii internetu a nehledáte vyložené starší verzi konkrétní URL adresy, můžete na adrese https://www.muzeuminternetu.cz/ prozkoumávat screenshoty a další historické materiály z internetového pravěku.

Archiv Google skončil

Pomocí nejpoužívanějšího vyhledávače se až do začátku roku 2024 dalo dostat ke straší verzi stránky velmi jednoduše. Bohužel Google funkci Archiv zrušil z důvodu její nepotřebnosti. Internetový gigant své rozhodnutí zdůvodnil tak, že funkce archivu měla primárně ukazovat starší verzi stránky, pokud ta aktuální z nějakého důvodu neběžela. To se prý v současné době děje jen velmi málo. Tím pro běžného uživatele skončila velice jednoduchá možnost rychlého nahlédnutí, jak se třeba článek změnil v průběhu jednoho dne, případně kdy byl upravován. Google bohužel s žádnou alternativou nepočítá.


Čas na nové zařízení?


Náše tipy:

Tvorba www stránek, neplaťte za web, investujte