Jak najít starší verzi webové stránky

K tomu, jak najít nedostupný nebo změněný obsah webových stránek, existuje několik cest. My se v dnešním článku podíváme na dva nejjednodušší způsoby, přičemž každý má své výhody a nevýhody.


Archiv Google

Pomocí nejpoužívanějšího vyhledávače se můžete dostat ke straší verzi stránky velmi jednoduše, přitom o této možnosti ví jen málo lidí. Otevřete stránku Google.cz a do pole pro vyhledávání zadejte kompletní URL adresu, např. https://bluemag.cz. Zobrazí se dané stránky a hned vpravo u prvního výsledku vyhledávání uvidíte znak šipky dolů, klikněte na něj a následně uvidíte možnost „Archiv“.

Po rozkliknutí políčka „Archiv“ se objeví poslední googlem archivovaná verze stránky. Nad stránkou se zobrazí tato hláška: „Toto je vyrovnávací paměť vyhledávače Google pro adresu https://bluemag.cz/. Je to snímek stránky, tak jak se zobrazila 27. listopad 2020 21:00:20 GMT. Aktuální stránka se mezitím mohla změnit.“

Můžete tak srovnávat poslední změny na stránce. Ke starším verzím se ale nedostanete.

archivní vyhledávání google
Vedle výsledku vyhledávání je možné zobrazit archivovanou verzi stránky.
archivní vyhledávání google
Tato informace se zobrazuje nad archivní stránkou z výsledků vyhledávání Google.

Webarchivy

Pro pátrání v hlubší minulosti stránky jsou vhodné archivační nástroje tzv. wayback machines na https://web.archive.org nebo na českém webarchivu na adrese https://www.webarchiv.cz/.

Světový webarchiv průběžně ukládá otisky všech webových stránek, které kdy byly na internetu. Po zadání požadavku můžete na časové ose vyhledávat staré verze stránek. Naše zkušenost je ale taková, že ne vždy se podaří archivovanou stránku otevřít.

Podobně funguje i český webarchiv – památník českého internetu. Ten je zaměřen pouze na český internet, ale ukládá jen hodnotnější elektronické zdroje. Nicméně jeho depozitář je slušný a nabízí kvalitní pohled do historie českého internetu.


Náš tip:

Tvorba www stránek, neplaťte za web, investujte