Jak převážet paddleboard, surf nebo kajak

Nadšenci do vodních sportů potřebují k provozování svého koníčku nejen špičkové vybavení, ale také náčiní, které jim umožní pohodlnou přepravu surfů, kajaků nebo paddleboardů. Pokud nedisponujete objemnou dodávkou, pak budete muset svoje vybavení přepravovat na střeše osobního automobilu.

Jak na to

Základem výbavy jsou příčníky na hagusy, případně nosiče za lem dveří vozu. Na ně se následně umisťují speciální nosiče pro převážené vybavení. Existují také hybridní modely, které dokáží převážet loď, surf nebo paddleboard. Jakkoliv se může zdát instalace těchto nosičů složitá, opak je pravdou. Manipulace s nimi je jednoduchá a podle návodu zvládne instalaci bez větších potíží každý.

Začínáte-li takzvaně od píky, nejprve vybírejte správnou šíři příčníku. Ty se zpravidla vyrábějí v délce 110 – 150 cm dle šíře vašeho vozu. Příčník nesmí být nikdy širší než váš automobil. Poté volte nosič dle typu přepravovaného sportovního náčiní, například střešní nosič na převoz prken. Existují také speciální nosiče na převážení pádel, vesel či dokonce stěžňů. Nejžádanějším typem jsou však nosiče lodí a paddleboardů. Některé modely zvládnou usadit náklad o šíři až 90 cm a disponují nosností až 50 kg. Unikátním řešením je pak střešní nosič na kajak, který díky svému speciálnímu tvaru chrání loď před poškozením a dokonce uveze i paddleboard.

Nezapomeňte na doplňky

Při výběru nezapomeňte na doplňky sloužící k pevnému uchycení nákladu, typicky jde o popruhy. Ochranu před odcizením nákladu zajišťuje integrovaný zámek přímo na nosiči, nebo lze pořídit samostatný uzamykatelný popruh, který sportovnímu vybavení poskytne základní ochranu před nenechavci.

Pomohou specialisté

Tápete-li, jak váš drahocenný náklad bezpečně převážet, může vám poradit některý z více než 200 expertů na www.filsonstore.cz. Tento e-shop je specialistou na přepravu sportovního vybavení a nikde jinde nenajdete tak široký sortiment. Stejně tak můžete navštívit kamennou prodejnu na Praze 10, kde vám pomohou s montáží nosníků či dalšího vybavení i bez předchozího objednání.