Jak přimět děti k pohybu

Odlákat děti od mobilních telefonů a vzbudit jejich zájem o venkovní aktivity je v rukou především rodičů a vzdělávacích institucí. Je jasné, že v současné digitální době nemůžeme od nejmladší generace očekávat svévolné odložení smartphonů plných notifikací ze sociálních sítí. Nicméně najít kompromis mezi přirozenou pohybovou aktivitou a digitálním světem je velmi důležité.

Workoutové hřiště

Pokud ještě neznáte pojem workout, tak zbystřete. Tato aktivita zahrnuje různé cviky pod širým nebem a mezi školáky je velice oblíbená. I proto se v poslední době ve veřejném prostranství objevují workout hřiště a fitness prvky. Obvykle jsou umístěny v místech, kde se nachází dětská hřiště a skluzavky.

Sportovní kluby

Česko má bohatou sportovní historii a sportovní oddíly se nacházejí i v těch nejmenších městech a obcích. Soutěžení je člověku přirozené a sportovní aktivita často děti nadchne, i když o ni zpočátku nemusí jevit zájem. V kolektivu se však může projevit jeho sportovní duše a třeba se v budoucnu ve sportu dobře uplatní.

Skauting

Skauting má ve světě tradici. Děti učí soudržnosti, přátelství a během schůzek, výprav a táboru zažijí mnoho dobrodružství. Pěstování lásky k přírodě, pohybu a poznávání vede v budoucnu k rozvoji kritického myšlení a racionálního pohledu na svět. Právě tento přístup je obzvláště v době sociálních sítí důležitý.

Zábava na zahradě nebo na blízkém hřišti

Máte-li rodinný domek, pořiďte dětem zábavné venkovní prvky. Vhodné jsou houpačky na zahradu, dětské domečky, prolézačky nebo skluzavky. Pokud bydlíte v bytě, využijte venkovní hřiště pro obce. Větší děti potěší i koš na basketbal nebo skateboard.

Možností, jak přimět děti k pohybu, je mnoho. Důležitá je především pozitivní motivace, která děti nenuceně přiměje k pěstování přirozeného vztahu k venkovním aktivitám.