Využití hliníku v praxi

Proč je hliník tak oblíbeným materiálem? Především pro jeho vlastnosti. Jde sice o neušlechtilý kov, nicméně je lehký a odolný, čímž se v průmyslu stává nepostradatelným. Kde najde uplatnění? Téměř všude.

Příbory z hliníku jsou jedovaté, v průmyslu je ale hliník k nezaplacení

Hliník znají lidé od začátku minulého století, přestože jde o vůbec nejrozšířenější kov na Zemi. Dříve byl využíván i v domácnostech jako nádobí a příbory, než se přišlo na to, že je pro lidský organismus jedovatý. To ale jeho rozšíření nezamezilo, jen se změnil způsob využití.

Aktuálně je hliník nejvíce uplatňován ve stavebnictví, kde je užíván jako základ exteriérových konstrukcí pro moderní kancelářské budovy, hliníkový profil je široce uplatňován jako nosný prvek průmyslových dveří. Využití najde ale i v energetice, kde profily z hliníku tvoří kostru solárních panelů. V elektrotechnice je hliník využíván pro své vynikající vodivé vlastnosti.

Hliník v domácnosti a na zahradě

V domácnostech se tento kov využívá na terasách, oblíbené a kvalitní jsou také hliníkové venkovní žaluzie nebo slunolamy, které výborně odstiňují a napomáhají k udržení příjemné teploty v interiéru. Stále větší oblibu si nacházejí radiátory z hliníku, které místnost dobře vyhřejí a navíc působí moderně. Uplatnění najde hliník i na zahradě v podobě garážových vrat, na parapetech či vně konstrukce zastřešení bazénu.

Nejžádanější průmyslový kov

Hliník, přestože byl svého času obávaným kovem, si znovu našel oblibu a v současnosti patří k nejžádanějším kovům na světě. Pro své unikátní vlastnosti je využíván prakticky ve všech průmyslových odvětvích.

O hliníku a hliníkových profilech se dozvíte více na webu firmy Profimet, která kromě výrobků z tohoto praktického kovu nabízí měděné trubky, měděný plechy, mosazné dráty a bronzové tyče.