Jak si vybrat herní počítačovou sestavu

Herní PC sestavy musejí splnit mnoho nároků. Podle čeho si vybrat správný počítač tak, aby vám plně vyhovoval?

Podle čeho vybrat herní počítač

V první řadě se vyplatí vědět, že výhodnější je pořízení stolního počítače. Notebook sice dokáže nabídnout adekvátní výkon, avšak za vyšší cenu. Pozdější upgrade výkonu navíc nemusí být vůbec možný.

Právě výkon je zcela klíčovým parametrem. Platí, že čím je vyšší, tím lépe. Vaše herní PC díky tomu zvládne i náročné hry v detailech. Musíte samozřejmě počítat s tím, že herní počítače jsou kvůli výkonu dražší než například ty kancelářské.

Základní parametry herní PC sestavy

Monitor

Na místě je chtít IPS panel, který poskytne kvalitní pozorovací úhly a dostatečně věrné podání barev. Zajímejte se také o to, zda má váš budoucí monitor vysokou obnovovací frekvencí a současně nízký input lag. Běžné monitory dosahují maxima na zhruba 144 Hz.

Procesor

Určující pro výkon každého počítače je jednoznačně procesor. Majoritními výrobci jsou v tomto segmentu zejména značky AMD a Intel. Obecně je podstatná zejména pracovní frekvence a počet jader.

Především z hlediska ceny se vyplatí hlavně Intel Core i7. Nejvyšší řadou je v současné době Core i9, kde ale nedochází k tak masivnímu zvýšení výkonu, vzrůstá již spíše cena. U AMD se vyplatí zejména série Ryzen 7.

RAM

Další podstatnou veličinou, od které se odvíjí výkonnost herních počítačů, je RAM. Pro hry se nyní doporučuje minimálně 16 GB RAM. Náročnější hráči neudělají chybu, jestliže si pořídí dokonce 64 GB.

Disk

V moderních počítačích se objevují hlavně výkonné SSD disky. Ty se používají zejména kvůli rychlosti. Stále ještě však za přijatelné ceny nenabízejí adekvátně vysokou kapacitu. Proto lze využít kombinaci SSD a klasického disku, který zastoupí dostačující prostor na data.

Grafická karta

Zpravidla budete stát před volbou, zda si pořídit čip od NVIDIA nebo AMD. Podstatný je však primárně výkon a chlazení, nikoli značka. Mezi současnou špičku patří modely NVIDIA RTX nebo AMD.