LAMAX S9 Dual, autokamera schovaná ve zpětném zrcátku

Zatímco v některých zemích jsou kamery v autě legislativní nutností, jinde je jejich používání zakázané. Česká republika se v tomto ohledu nachází někde na půl cesty; monitorování situace v dopravě je však vzhledem k rostoucí neohleduplnosti řidičů a silnějšímu provozu i zde důležitější, než kdy jindy.

Kamera za čelním sklem vozu by měla být především nenápadná a nahrávat kvalitní záznam. Oba parametry splňuje model S9 Dual značky audiovizuální techniky LAMAX, kterou na českém trhu distribuuje společnost elem6. Zařízení totiž věrně napodobuje vzhled zpětného zrcátka (a jako zpětné zrcátko skutečně slouží), takže je malá šance, že by vám potenciální zloději rozbili boční okénko jen kvůli jeho krádeži.

Výhodou je velký 9,66“ dotykový displej. Stejně tak 150° širokoúhlý objektiv přední kamery a 130° objektiv kamery zadní. Úhel záběru je tak dostatečně široký pro pořízení kvalitního důkazního materiálu z případné nehody nebo jiné dopravní situace. Záznam se navíc automaticky ukládá v rozlišení Full HD. Zadní kamera pak disponuje optickým senzorem s technologií, jež dobře „vidí“ i v šeru a ve tmě.

Nahrávání videa se spustí automaticky poté, co nastartujete svoje auto, takže na něj nebudete muset pokaždé myslet. Případně taky na parkovišti poté, co kamera díky G senzoru zaznamená otřes, tedy pravděpodobně náraz nepozorného řidiče snažícího se zaparkovat poblíž. Za zmínku stojí i možnost hlasového ovládání, které je sice prozatím bohužel jen v angličtině, ale povely, kterých je celkem dvanáct, jsou poměrně jednoduché na zapamatování.

Kromě hlasového ovládání lze kameru LAMAX S9 Dual ovládat ještě skrze mobilní aplikaci. Je zde možné měnit parametry nastavení a při propojení kamery se smartphonem přes Wi-Fi můžete do svého telefonu přímo stahovat pořízené záznamy a video případně upravovat.
Zmíněná zadní kamera má ještě další funkci – dokáže totiž fungovat jako parkovací. Při couvání na displeji zrcátka automaticky zobrazí parkovací linky, takže jednoduše zaparkujete i ve velice úzkém prostoru.

Nahrávání probíhá přirozeně jako u prakticky všech kamer značky LAMAX ve smyčce, což znamená, že jakmile se zaplní paměť (až 64 GB na micro SD), přepisují se nejstarší záznamy těmi nejnovějšími. Ovšem jen ty, které si neuzamknete dotykem či hlasovým ovládáním. Případně které nezůstanou automaticky uzamčeny po případném nárazu.

Verdikt

Autokamera LAMAX S9 Dual patří k pokročilejším řešením svého druhu a samozřejmě také ke špičce v portfoliu svého výrobce. Funkcí je zde skutečně hodně, takže vypíchnout jen některé je skutečně složité. Každopádně palcem nahoru hodnotíme design a nápad nahradit autokamerou zpětné zrcátko. A také podporu Wi-Fi pro snadné spárování se smartphonem. Plusem je rovněž hlasové ovládání a kvalita záznamu z přední i zadní širokoúhlé čočky.

Autokameru můžete zakoupit na eshopu Electro World, nebo pokud nevíte jak na to, stačí zavolat na 210 012 800, kde vám s tím poradí, případně vyplní objednávku.