Moderní osobní ochranné prostředky pro větší bezpečnost a pohodlí

Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) je potřeba nosit všude tam, kde je to na základě posouzení rizik nezbytné. Když zaměstnavatelé vyberou a koupí ochranný oděv, stojí před úkolem zajistit jeho udržitelné používání na pracovišti. K tomu pomáhá moderní vzhled oblečení a vylepšené vlastnosti pro uživatele.

Osobní ochranné prostředky zaměstnanci při práci ne vždy důsledně používají. Důvodů je mnoho, včetně pohodlnosti, nedostatku času či dostatečného povědomí o nebezpečí. Ochranné prostředky jsou také často odmítány, protože neumožňují požadovaný pohyb při práci. Společnost Mewa si jako poskytovatel komplexních služeb v oblasti průmyslových textilií tento problém uvědomuje. Neustále proto investuje do dalšího rozvoje vlastních kolekcí osobních ochranných pracovních prostředků.

Chrání tam, kde je potřeba

„Ochranné oděvy musí samozřejmě v první řadě odpovídat požadavkům vyplývajícím z hodnocení rizik a splňovat potřebné bezpečnostní vlastnosti. Ergonomickými střihy a pohodlnými high-tech tkaninami však můžeme výrazně zlepšit vlastnosti ochranných oděvů pro nošení,“ zdůrazňuje Silvia Mertens, inženýrka oděvních technologií, která je vedoucí produktového managementu ve společnosti Mewa, poskytující textilní služby. „Ochrana funguje tam, kde je potřeba. To znamená, že je oblečení co nejlehčí, a přesto bezpečné pro konkrétní pracovní oblast,“ vysvětluje Silvia Mertens. Například na pracovišti, kde se vyrábí sklo, může stačit, aby rukávy poskytovaly speciální ochranu proti kontaktnímu teplu. To znamená, že jsou speciálně navrženy a vytvořeny pouze rukávy, nikoliv celý oděv. Díky tomu je OOPP lehčí a celkově se lépe nosí.

Mewa
Foto: Mewa

Přizpůsobeno pracovištím

Od takového oblečení se často očekává, že bude zahrnovat co nejvíce ochranných funkcí. Vedoucí oddělení produktového managementu Mewa však doporučuje vybírat OOPP, které co nejlépe odpovídá požadavkům při práci. „Mnoho vícevrstvých tkanin například nabízí chemickou ochranu, což výrazně snižuje pohodlnost oděvu. Pokud tato ochranná funkce není nutná, lze dosáhnout výrazně lepšího komfortu oblečení,“ sděluje Silvia Mertens. K dispozici jsou také dočasná řešení pro činnosti, které se neprovádějí nepřetržitě. Například kožená zástěra nošená přes pracovní oděv při svařování umožňuje, že zaměstnanci nemusí celý den trávit ve speciálním oblečení z těžké látky. „Zkušenosti ukázaly, že čím větší pohodlí ochranný oděv nabízí, tím větší je pravděpodobnost, že se bude dobrovolně dodržovat jeho nošení v souladu s předpisy. Hodně zde pomohl vývoj specifických, funkčních řešení,“ uvádí Silvia Mertens.

Ergonomie a motivace

Moderní osobní ochranné prostředky jsou nejen pohodlnější, ale také lépe vypadají. Místo jejich neforemných provedení z minulosti jsou dnes střihy sportovnější a volnější, což podporuje přijetí OOPP mezi zaměstnanci. Vedoucí oddělení produktového managementu také z mnoha rozhovorů se zákazníky ví, jak je žádoucí vizuální efekt ochranné funkce: „Ochranný oděv by měl být na první pohled okamžitě rozpoznatelný. To je důležité i pro udržitelnou prevenci úrazů.“ Společnost Mewa nabízí firmám možnost vyzkoušet si vybrané pomůcky nebo jejich alternativy přímo v provozu, než se rozhodnou pro konkrétní variantu. „Oblečení bude mnohem pravděpodobněji lépe přijímáno, pokud se do výběru zapojí ti, kteří jej mají nosit. Zaměstnavatelé i zaměstnanci se tak mohou sami přesvědčit o jeho vlastnostech a kvalitách,“ říká Silvia Mertens.

Služba, která zjednodušuje procesy

Společnost Mewa nabízí certifikované ochranné oděvy v rámci kompletního servisu. Poskytovatel textilních služeb se postará o odbornou péči, údržbu a testování oblečení, aby bylo zajištěno zachování ochranných vlastností OOPP po celou dobu používání. „Pokud lidé něco potřebují vyřešit rychle, nebo když je to pro ně obtížné, rádi si procesy zkracují. To bohužel platí i pro péči o osobní ochranné prostředky,“ vysvětluje manažerka ze společnosti Mewa. Podle ní tedy pomáhá, když lze požadavek vyřešit co nejpohodlněji. „Pokud je vybavení vždy po ruce ve skříni, je dodržování bezpečnosti snazší, než když jste za údržbu oblečení zodpovědní sami,“ dodává.