Přejděte na úsporné žárovky

Stále doma svítíte klasickými wolframovými žárovkami? Možná právě teď nadešel ten pravý čas je vyměnit. Jak určitě víte, jejich životnost je velmi krátká, protože vlákno žárovky se snadno přepálí a ta je pak na vyhození. Co ale možná nevíte, je skutečnost, že více jak 95 % energie se u tohoto typu mění na teplo, které je při svícení zcela nevyužito. Wolframka se tak hodí třeba na vyhřívání terária, ale rozhodně ne do obývacího pokoje. Jak tedy úsporně svítit?

LED žárovky

Půjdete-li vybírat nové úsporné osvětlení, nejspíše budete volit LED žárovky. Ty tvoří většinu prodávaného sortimentu. Jedná se o velice moderní typ žárovek, které jsou asi o 80 % úspornější a dlouho vydrží. Zároveň neobsahují žádné toxické látky. Jak ale vhodnou „ledku“ vybrat?

Patice žárovky

Výběr správné patice je jedním ze základních faktorů při koupi LED žárovky. Existují klasické šroubovací, zacvakávací a další mechanismy. Musíte tedy volit ten typ, který je určen pro vaše osvětlení.

Přehled nejčastějších patic:

E27 led žárovky – nejčastější typ patice, takzvaný Edisonův závit, využívá jej většina stropního osvětlení;
E14 led žárovky – menší závit, je určen především pro lampy a drobnější osvětlení;
GU10 – žárovka se zacvakávacím mechanismem v podobě dvou kolíčků, používá se většinou v pohledovém osvětlení;
G4 – malá zasunovací patice do koupelnových skříněk nebo kuchyní;
G9 – zasunovací patice, kterou obvykle využijete v bodovém osvětlení, například na toaletách.

domov a osvětlení
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Příkon

U klasických žárovek jsme zvyklí na uvádění příkonu ve wattech. U LED žárovek se udávají lumeny (světelný tok), které určují nejen příkon, ale i jas žárovky. Na krabičkách nových žárovek většinou najdete, jakému příkonu ve wattech žárovka odpovídá. Můžeme vycházet zhruba z tohoto převodu:

200 lm = 25W
400 lm = 40W
700 lm = 60W
1300 lm = 100W

TIP: Při výměně osvětlení myslete i na další součásti moderní domácnosti. Nezapomeňte na bezpečnost a pořiďte si co2 detektor nebo detektor kouře.

Teplota

Posledním důležitém parametrem při výběru LED žárovky je teplota světla v Kelvinech. Teplejší osvětlení vhodné do pokojů či ložnic se pohybuje okolo hodnoty 2700 K, vyšší hodnoty kolem 5000 K představují studenější světlo a najdou využití v kuchyních, pracovnách nebo koupelnách.