Při stavbě garáže dbejte na správný výběr vrat

Ať už plánujete stavbu rodinného domku s garáží nebo jen samostatné garáže, výběr těch správných vrat je jedním z nejdůležitějších kroků při její výstavbě. Jejich správná funkčnost totiž ovlivní komfortnost používání prostoru pro vašeho plechového miláčka.

Garážová vrata lze vybírat z různých druhů materiálů, typů otevírání nebo ovládání. Volbu proveďte pečlivě s ohledem na design i funkčnost. Jaké jsou aktuálně nejpopulárnější typy garážových vrat na našem trhu?

Sekční garážová vrata

Tento typ bývá nejčastější volbou českých zákazníků. Sekční garážová vrata jsou ergonomická, dobře vypadají a po vysunutí nikde nepřekáží. Díky svislému otevírání a zasouvání jednotlivých sekcí pod strop garáže lze ušetřit mnoho místa vně garážového prostoru.

Rolovací garážová vrata

Řešení, které podobně jako výše uvedený systém nezabírá místo v garáži, se skládá z lamel, které se navíjejí pod strop garáže do kastlíku podobně jako typická průmyslová vrata. Ten sice zabere nějaký prostor, který může snížit výšku stavebního otvoru, ale na druhou stranu nezabere místo na stropě, které se může hodit třeba pro zářivky či uchycení žebříků.

Dvoukřídlá garážová vrata

Zateplená i nezateplená konstrukce dvoukřídlého řešení se hodí pro malé garáže. Lze do nich integrovat dveře pro pohodlnější vstup, pokud nepotřebujete parkovat automobil. Dvoukřídlá garážová vrata proto často využívají kutilové, kterým slouží garáž jako dílna. Dveře zároveň šetří energii za případné vytápění, protože při průchodu není třeba otevírat celý vjezd do garáže.

Posuvná garážová vrata

Tento typ vrat nezabírá místo pod stropem, ale odsouvá se do libovolné strany. Takové řešení využívají zájemci, kteří chtějí mít volný strop třeba pro surfařská prkna, žebříky a podobný dlouhý materiál. Výhodou posuvných garážových vrat je také rychlý přístup do vnitřního prostoru.

Výklopná garážová vrata

Jak již název napovídá, vrata se vertikálně odklopují pod strop. Otevírána mohou být manuálně a jejich výhodou je možnost dodatečné montáže i na starší garážová vrata.

Všechna uvedená řešení lze připravit ve spolupráci s firmou Bubík tak, aby bylo možné jednoduché ovládání pomocí mobilní aplikace, dálkového ovladače nebo hlasem. Některá vrata se dokáží automaticky otevírat na základě propojení s GPS systémem vašeho automobilu nebo mobilu. Stejné funkce například zvládá i vjezdová brána.