Řešte problémy pomocí pozitivního pohledu do budoucna

Najít problém, podrobit ho důkladnému zkoumání, rozpitvat ho na kousíčky, najít bolavé místo a to vyléčit. Tak jednoduše by to mohlo jít, viďte? Bohužel zákoutí lidské duše jsou nevyzpytatelná. A bolavá místa se takto jednoduše lokalizovat a vyléčit nedají. Proč však lidé stále tak často putují v myšlenkách do minulosti, aby tam našli příčiny svých problémů s přesvědčením, že tím napraví svůj život?

Proč cesty za problémy obvykle nefungují

Protože se jedná o návrat k problému. Když se ale cítíte psychicky špatně, chcete problémy? Nikoliv. Přejete si nalézt jejich řešení. Hledat ale řešení v minulosti je celkem naivní. Vy přece žijete v přítomnosti. Řešení vašich problémů se nachází buď přímo u vás nebo o kousek dál v budoucnosti. Kam se tedy podíváte?

Na tomto principu funguje systemická terapie. Namísto zaměřování se na problém a hledání odpovědi na otázku „Proč?“ vás tento terapeutický směr vede za poznáním nových řešení. Takových, díky kterým objevíte nové vzorce myšlení a chování. Protože právě tohle je skutečným řešením vašich problémů. Terapeutická část se nenachází v pitvání toho, co je špatné. Ale naopak v objevování toho, co je funkční.

Pohled do budoucna
Zdroj obrázku: Canva

Říká se, že každá mince má dvě strany. Každá situace má potom mnoho různých úhlů, kterými na ni můžete nazírat. Hledání nových cest je součástí systemické terapie. Tomu hledání však předchází uvědomění, že situace není černá nebo bílá. Najednou vidíte i mnoho odstínů šedi. Můžete realitu v mysli libovolně natáčet a hledat svůj úhel pohledu, který vám pomůže problém účinně vyřešit. V té chvíli se stáváte svým vlastním pánem. Už nejste pouhým otrokem okolních vlivů nebo událostí. Cítíte tu svobodu?

Pozitivní myšlení má mnoho podob

Možná i vám někde vzadu v mysli vyvstalo varování. Pozitivní myšlení? Taková naivita, to nesmím dopustit. Jenže tento způsob myšlení není jen bezmyšlenkovité odmítání všeho, co nesouvisí s filozofií dobra. Tak koncept původně zamýšlen nebyl. Když myslíte pozitivně, můžete zůstat v realitě a přesto se zaměřit na to dobré, co vám situace přináší, nebo na způsob, kterým můžete svou stávající situaci vylepšit.

Lidé často v touze vyřešit své duševní problémy navštěvují různé kurzy osobního rozvoje. To je určitě správná cesta, pokud si vyberete správné průvodce. Z honby za „lepším já“ se totiž v posledních letech stal výhodný byznys. Lidé často volí jednodušší cestu a jdou za tím, kdo jim nabídne jednoduché řešení, často schované za masku pozitivního myšlení a domnělé pravdy. Buďte proto obezřetní, když vám někdo bude slibovat zázraky bez toho, abyste sami museli vynaložit nějaké úsilí. V takové nabídce se spíše než skutečná pomoc objevuje snaha o manipulaci a dezinformaci. Jděte pro pomoc za tím, kdo ji skutečně nabízí.

Pohled do budoucna
Zdroj obrázku: Canva

Pár slov závěrem

Pozitivní pohled na svět si určitě zachovejte. A místo zaměření se na problém dávejte přednost nalezení účinného řešení. Pokud budete potřebovat průvodce, vyberte si nejlépe někoho, kdo zná principy systemické terapie. Přejeme hodně štěstí na cestě k vyřešení problémů.