Trump chce zakázat TikTok v USA

Čínská aplikace je podle amerických politiků i bezpečnostním rizikem. TikTok je sice v rukou soukromé společnosti Byte Dance, avšak v zemi ovládané komunistickým režimem nemusí být ani to zárukou, že by jej čínská vláda nemusela využívat ke špionáži.

O konkrétním kroku se americký prezident Donald Trump rozhovořil 1. srpna. Podporuje úplný zákaz této sociální sítě v USA, což by byl tvrdý úder pro TikTok, který neustále nabírá na síle a stává se jednou z nejpopulárněnších sociálních sítí. Mezi její uživatele patří především nejmladší generace, zpravidla středoškoláci či děti chodící na základní školu. Aplikace o uživatelích shromažďuje velké množství dat, to samozřejmě dělají i jiné aplikace, avšak možné propojení s komunistickou vládou bere Trump jako velkou hrozbu. K podobnému kroku už například přistoupila Indie, kde již TikTok zakázali, a tak je možné, že první američtí uživatelé iPhonu 12, který by měl vejít do prodeje na podzim, populární aplikaci na svém zařízení nespustí.

Přitom nedávno americký gigant Microsoft prohlásil, že chce v USA převzít operace TikToku. Podle vyjádření společnosti zatím Microsoft nehodlá od tohoto plánu ustupovat.

TikTok je sociální síť a především aplikace, která umožňuje vytvářet a sdílet krátká videa o délce maximálně 60 sekund a videoklipy o délce až 15 sekund. Představena byla v roce 2016, avšak mimo Čínu pronikla až v roce 2017 po sloučení několika aplikací. Popularita TikToku začala raketově růst v roce 2018. Většina jejích uživatelů je mladších 30 let.