Gruzie jako ráj pro vinaře. Objevte tajemnou plejádu výrazných chutí

Když se řekne Gruzie, co si vybavíte? Kavkaz, pobřeží Černého moře, krásnou přírodu, Sovětský svaz nebo snad dokonce Stalina? To jsou asi nejznámější fakta o této republice na pomezí Evropy a Asie. Málokoho ale napadne, že Gruzie patří mezi vyhlášené vinařské země.

Chuť Gruzie

Gruzínská vína patří k opravdovým klenotům. Vinice na podhůří mohutného Kavkazu, prosycené vzduchem linoucím se od Černého moře nížinou až po úpatí hor, produkují velmi kvalitní nápoje, které si nezadají s těmi italskými, francouzskými nebo španělskými. Obzvláště červená suchá vína mají v Gruzii velkou tradici. Typicky jde o nápoje s maximálně čtyřmi gramy cukru na litr. Víno tak bývá kyselejší, ale má výraznou chuť, kterou ocení nejen znalci.

Máte-li raději polosladká vína, pak věřte, že ta mohou obsahovat až 45 gramů zbytkového cukru na litr. U gruzínských vín se jedná vždy o čistě přírodní cukry, nápoje nejsou nijak doslazovány, a vy si tak můžete vychutnat čistou chuť podkavkazských vinic. Obzvláště bílá polosladká vína představují skutečnou lahůdku. Pozor ale na možnou záměnu s polosuchými víny, ty mohou obsahovat maximálně 12 gramů cukru na litr, což je oproti polosladkým vínům obrovský rozdíl.

Bariková vína

Gruzínská vinařská tradice je stará až 8 000 let. Za tu dobu se místní naučili opravdu hodně, mimo jiné barikování, což je technika zrání vín v dubových sudech. Nápoj během zrání nasaje specifické aroma použitého dřeva, chutná velmi svěže, vyznačuje se výrazným ovocným a minerálním profilem a měkkými tříslovinami. Na lahvích se takové víno obvykle pozná podle nápisu „barrique“.

Jakmile jednou vína z Gruzie ochutnáte, budete se k nim rádi vracet. Okusíte rozmanitou plejádu chutí evokujících dalekou zemi na samém pomezí kontinentů. Výrazné chutě vám přiblíží Kavkaz na dosah ruky a v jednu chvíli s ním doslova splynete.