Základní výbava každého skladu

Ať už plánujete e-shop nebo třeba kreativní dílnu, budete k tomu potřebovat skladovací prostory. Potřeby těchto prostor se samozřejmě odvíjí od vlastností skladovaného materiálu, avšak některé prvky jsou společné pro všechny velikosti skladů.

Regály

Sebemenší skladové plochy potřebují přehledný systém ukládání materiálu. Někdy stačí jen malé skládací regálové skříně, jindy jsou to celé systémy s kapacitou pro desítky až stovky palet. Začínající podnikatelé většinou začínají s menším skladem, proto jsou nejčastější a nejlevnější volbou skříňová řešení, jenž se vyznačují jednoduchou montáží a kompatibilitou s normovanými přepravkami a boxy. Někdy jsou vhodnou volbou skříně či šuplíky, které se hodí především pro drobný materiál.

Přepravky a boxy

Vybíráte-li úložné boxy či přepravky do regálů či paletových systémů, nešetřete a pořiďte si normované výrobky. V budoucnu takovou volbu oceníte. Rozměrově totiž padnou perfektně do regálů, skříní, ale i na palety. Například přepravka KLT je stohovatelná, dobře se s ní manipuluje díky ergonomickým úchytům a lze na ni pořídit víko. Dobře sedne i na plastové vozíky. Vhodnou volbou jsou také plastové euro přepravky, které můžete zakoupit například u společnosti PK group.

Palety

Větší sklady vyžadují pečlivé uložení na paletách. Europaleta má rozměry 120 x 80 cm a lze na ni ukládat větší množství materiálu. Alternativou jsou plastové palety. Vždy je dobré je nakupovat standardizovaného euro rozměru, který se dobře skladuje v regálových systémech.

Manipulační technika

Malý sklad s drobnými výrobky a nízkým obratem zvládnete obsluhovat ručně. Snadnější manipulaci umožňují plastové vozíky například na euro nebo KLT přepravky. Těžší zboží už vyžaduje manipulační techniku, jako je paletový vozík případně vozík vysokozdvižný, na jehož obsluhu je třeba složit příslušné zkoušky.

Software

Správa skladu vyžaduje evidenci. Malý sklad lze zvládnout v excelu, ale větší prostory s pestrou skladbou materiálu vyžadují speciální skladové programy, které evidují skladové zásoby, šarže, lokace a podobně. V případě e-shopu je vhodné tento software volit s ohledem na fakturační systém.