Změna dodavatele energií vám může ušetřit

Energie tvoří jednu z nejvýraznějších položek domácího rozpočtu, proto je cílem každého spotřebitele levná elektřina a plyn. Jak se dá ušetřit a proč se vyplatí změna dodavatele?

Z čeho se cena elektřiny a plynu počítá

Nejprve je nutné umět vůbec fakturu správně rozklíčovat. Cena elektřiny je tvořena několika složkami. Je to tzv. regulovaná část, o které rozhoduje Energetický regulační úřad. Druhá část je tzv. neregulovaná složka. O té si distributor rozhoduje sám. Navíc každý dodavatel musí, podobně jako všichni, i platit daně. V tomto případě DPH a daň z elektřiny. U plynu je to podobné, cenu tvoří regulovaná a neregulovaná složka.

Levná elektřina a plyn. Jak ušetřit?

Ušetřit za energie můžete v domácnosti i vy sami. V případě elektřiny bývají zásadními viníky neúsporné spotřebiče. Právě teď tak nazrává čas na jejich výměnu za méně energeticky náročné alternativy. Hledejte energetické štítky a jejich značení, to znamená nejlépe spotřebiče zařazené do třídy A+++. Podobné je to s osvětlením. Vyplatí se vám výměna za LED zářivky, které jsou úsporné a disponují delší životností.

Jak je to s plynem? Především vám pomůže výměna kotle za moderní kondenzační. Určitě nezapomeňte na jeho pravidelnou údržbu. Naučte se i chytře vytápět. Nemá smysl často vytápět kompletně celý byt, proto topení nevypínejte, jakmile odcházíte z bytu. Teplotu nejlépe udržuje konstantní. A raději ji o dva stupně snižte. To ani zimomřiví členové rodiny nepoznají, zato faktura ukáže příznivější čísla.

Změňte tarif, dodavatele nebo obojí

V neposlední řadě výrazně záleží i na tom, zda odebíráte levný plyn či elektřinu u svého dodavatele. Zrevidujte si důkladně tarif. Současně zvažte, zda se vám vůbec vyplatí u stávajícího dodavatele zůstat. Změnou dodavatele lze ušetřit i desítky tisíc korun za rok. Není tedy důvod na cestě za levnou elektřinou i plynem příliš váhat. Společnost https://www.epet.cz vám dokáže v úsporách pomoci.