Konec Sranku. Seznam.cz jej v březnu zrušil

„Srank jsme v březnu 2020 zrušili, protože jeho hodnota měla malou vypovídací hodnotu,“ říká zpráva v nápovědě na Seznamu. Skončila tak celkem zajímavá služba monitorující české a slovenské weby.

Srank byl algoritmus vypovídající o kvalitě česky a slovensky psaných webových stránek. Inspirován byl podobnou a také již zrušenou službou Pagerank od Google. Jeho hodnota se vypočítávala z příchozích a odchozích odkazů a dosahovala rozmezí 0 – 10, přičemž nejkvalitnější autoritativní weby dosahovaly horní hranice. To samozřejmě neznamená, že kvalitní odkazové portfolio ztrácí na významu. Stále je důležité pro SEO.

Změřit hodnotu různých webů můžete i nadále pomocí jiných nástrojů, které pomohou zjistit jejich kvalitu a důvěryhodnost, ale žádný z nich už nebude zaměřený čistě na české a slovenské weby. Proto je Sranku škoda.

V současnosti k nejvyužívanějším metrikám měření skóre webů patří Domain Authority (DA) a Page Authority (PA) od americké společnosti Moz, případně Alexarank, který hodnotí stránky na základě jejich návštěvnosti.

O tom, jak zjistit zdarma návštěvnost cizího webu, si můžete přečíst v našem starším článku.