Spisovatel předpověděl epidemii koronaviru již v osmdesátých letech
Epidemie koronaviru vypukla v čínském Wuhanu na konci roku 2019, americký spisovatel Dean Koontz ji předpověděl ve své knize Eye of Darkenss (česky Oči temnoty) již v roce 1981. Některé detaily z knihy jsou až neuvěřitelně podobné se současnou situací, kdy se vir Covid-19 vymyká kontrole.
Thiller popisuje únik nebezpečného a uměle vytvořeného viru, který autor nazval nejprve Gorki-400 a byl vyroben v Rusku. Ve vydání z roku 1989 se ale virus jmenuje Wuhan-400 a pochází z Číny. Nemoc se mimo jiné také projevuje dýchacími obtížemi. Narozdíl od skutečnosti je ale daleko agresivnější.
Důvodem přejmenování viru ve druhém knižním vydání bylo postupné slábnutí Sovětského svazu, které vedlo k jeho rozpadu.
Na nápadné podobnosti současné situace a knihy upozornili uživatelé sociálních sítí.
It's a strange world we live in.#coronavirus #COVID19 #Wuhan pic.twitter.com/WkjbK4zGaW
— Darren of Plymouth ?? (@DarrenPlymouth) February 16, 2020
Spisovatel Dean Koontz není u nás moc známý, ale české publikum jej může znát například díky zdařilému thilleru Skrýš. Český překlad románu Oči temnoty zatím nevyšel. Naopak jeho nejnovější kniha Ashley Bellová je k dostání i v českém překladu a podle kritiků jde o velmi zdařilý thriller, který popisuje mladou dívku záhadně vyléčenou ze smrtelné nemoci, jež má nutkání zachránit někoho dalšího – někoho jménem Ashley Bell.
V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích a věnuje se tématům, které rezonují současností. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.