Jak vymáhat odškodnění za pracovní úraz

Pracovní úraz je nepříjemnou záležitostí a může postihnout kohokoliv bez ohledu na profesi. Samozřejmě, že existují rizikovější zaměstnání a výhodu bude mít vždy ten, kdo sedí v kanceláři, ale i zde jsou určitá rizika. Proto musí mít každý zaměstnavatel uzavřené pojištění pro případ odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnanci při úrazu nebo nemoci z povolání. Toto pojištění je povinné, a pokud jej zaměstnavatel nemá, porušuje zákon.

Zaměstnavatel odpovídá za vzniklou škodu

Stane-li se vám pracovní úraz, váš zaměstnavatel zodpovídá za vzniklou škodu, ať už je viníkem úrazu či nikoliv. Žádat proto můžete plné odškodnění, které vám úraz způsobil, a vůbec nemusíte řešit fakt, že úraz nevznikl z porušení bezpečnostních předpisů, za jejichž dodržování je zaměstnavatel zodpovědný. Úraz se může stát souhrou nešťastných okolností a vy byste v žádném případě neměli být znevýhodněni už jen z toho důvodu, že se stal při činnosti, která souvisí s vaší prací.

Zároveň, a to se týká zejména kancelářských profesí, nemusí jít přímo o úraz. Z neustálého sezení před monitorem si můžete přivodit migrény, syndrom karpálního tunelu nebo jiné obtíže způsobené nedostatkem pohybu. Zde se jedná o takzvané nemoci z povolání, které vás mohou omezit v pracovním výkonu.

Nedejte se

Vymáhat nároky od zaměstnavatele ale bývá v mnoha případech obtížné. Spravedlivého odškodnění se tak poškozený zaměstnanec domůže až díky profesionální právní pomoci. Pokud se i vy dostanete do této nezáviděníhodné situace, určitě nejprve zadáte do internetového vyhledávače pracovní úrazy odškodnění nebo odškodnění pracovní úraz, kde můžete vybírat mezi řadou nabídek právní pomoci. Mezi nimi vynikají služby společnosti 1. zdravotní, která pomáhá lidem od roku 2013 a kromě právní pomoci zajišťuje i poradenství pro pacienty.



Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru