Spisovatel předpověděl epidemii koronaviru již v osmdesátých letech

Epidemie koronaviru vypukla v čínském Wuhanu na konci roku 2019, americký spisovatel Dean Koontz ji předpověděl ve své knize Eye of Darkenss (česky Oči temnoty) již v roce 1981. Některé detaily z knihy jsou až neuvěřitelně podobné se současnou situací, kdy se vir Covid-19 vymyká kontrole.

Thiller popisuje únik nebezpečného a uměle vytvořeného viru, který autor nazval nejprve Gorki-400 a byl vyroben v Rusku. Ve vydání z roku 1989 se ale virus jmenuje Wuhan-400 a pochází z Číny. Nemoc se mimo jiné také projevuje dýchacími obtížemi. Narozdíl od skutečnosti je ale daleko agresivnější.

Důvodem přejmenování viru ve druhém knižním vydání bylo postupné slábnutí Sovětského svazu, které vedlo k jeho rozpadu.

Na nápadné podobnosti současné situace a knihy upozornili uživatelé sociálních sítí.

Spisovatel Dean Koontz není u nás moc známý, ale české publikum jej může znát například díky zdařilému thilleru Skrýš. Český překlad románu Oči temnoty zatím nevyšel. Naopak jeho nejnovější kniha Ashley Bellová je k dostání i v českém překladu a podle kritiků jde o velmi zdařilý thriller, který popisuje mladou dívku záhadně vyléčenou ze smrtelné nemoci, jež má nutkání zachránit někoho dalšího – někoho jménem Ashley Bell.