Historie hazardních her je stará jako lidstvo samo

Hazard je starý asi tak jako lidské pokolení. Naši dávní předkové riskovali životy při obstarávání obživy i při konfliktech s ostatními kmeny. Přestože nastala doba, kdy už lidé nemusí nasazovat své životy v bojích s divokou zvěří či mamuty, s hazardem nepřestali. Důvod? Ten hledejme v genech, v nichž riskování evolučně zakořenilo v průběhu tisíců let neustálého nebezpečí.

Následující řádky vás stručně provedou historií od starověku až po 21. století.

Základ současných her vznikl v dávných dobách

V průběhu starověku a středověku tak vznikla řada her, ze kterých vychází i současné hazardní hry provozované v hernách, klubech a kasínech. Úplně první prameny o gamblerství sahají 2 400 let před náš letopočet. Tehdy byly populární hrací kostky. Ty se v průběhu dlouhých časů vůbec nezměnily. V antickém Římě je hráli všechny sociální skupiny a uměly je i děti.

Hrací karty se objevily ve Francii na konci 14. století. První zmínka o nich pochází z roku 1387, ale masově se rozšířily až po roce 1450 po vynálezu knihtisku. Později je měl v oblibě například Napoleon Bonaparte. Jeho favoritem byl blackjack. Karty se staly neodmyslitelnou součástí hostinců a nejedna z nich měla k dispozici celý poker set. Karty také se staly prostředkem k věštění.

Moderní věk

Úplně první kasína začala vyrůstat v 19. století na takzvaném divokém západě v USA. Moderní kasína, tak jak je známe dnes, se zrodila až ve 20. století, kdy získala neuvěřitelnou popularitu. Na hazardu vyrostlo i pouštní město Las Vegas. Kasína se ale začala stavět v první polovině 20. století i v Evropě a dále pak na luxusních výletních lodích. Později dobyla celý svět.

Ve 21. století se hazard pomalu přesouvá z klasických kasín do online světa. Hráči vůbec nemusí opouštět svůj domov a přesto si mohou zahrát například na online kasínu s bonusy na topcasinoexpert.com. V online světě probíhá vše podobně jako v tom reálném. Zahrát si můžete klasickou ruletu, karty, kostky či další hry.

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vznikout závislost!