Jak používat odporovou gumu na cvičení

Odporové gumy jsou oblíbeným parťákem při cvičení a využijí je jak nováčci, tak zkušení matadoři. Připravili jsme pro vás 5 základních cviků, kde hraje odporová guma na cvičení hlavní roli. Nejenže si posílíte a zpevníte svaly, ale zároveň vaši tréninkovou rutinu zpestříte něčím novým.

Ještě než se do toho pustíme, je třeba upozornit, že odporové gumy můžete volit se slabým, středním a silným odporem. Dle vašich zkušeností a možností volte takovou variantu, která vám bude vyhovovat. Začátečníci by měli sáhnout po odporově nejpřívětivějších cvičebních pomůckách a postupně se propracovávat ke gumám se silným odporem. Zkušení sportovci mohou začít s gumou se silným odporem. Gumy lze také střídat dle typu cviku.

Základní cviky

Odporovou gumu si nasaďte kolem lýtek a udělejte dvacet dřepů. Přitom kolena tlačte od sebe. Nezapomeňte pravidelně dýchat. Další dvacítku dřepu proveďte s mírným úkrokem do stran, přičemž nohy střídejte. Tím se guma ještě více napne a její odpor se zvedne. Tak dochází k větší svalové stimulaci.

Poté gumu vyhrňte na stehna a zanožujte. Nejprve dvacetkrát levou nohou, poté stejný počet pravou nohou (či naopak). Opět myslete na pravidelné dýchání.

Poslední dva cviky probíhají v leže, proto použijte vhodnou cvičící podložku. Lehněte si na záda, gumu stáhněte nad kolena a nohy pokrčte. Následně dvacetkrát zvedněte pánev, aniž byste se dotkli podložky.

Nakonec zůstaňte ve stejné pozici, gumu nechte nad koleny, zvedněte pánev tak, aby osa těla byla v nakloněné rovině od kolenou až ke krku a nohy stlačujte dvacetkrát od sebe a k sobě.

Všechny cviky si po krátké přestávce zopakujte. Dbejte na pitný režim a dle uvážení volte odporové gumy.

Co dál?

Jakmile si osvojíte tyto základní cviky, můžete se posouvat dále. Odporová guma na hrazdu může být vaší další metou.