Jak vybudovat svaly

Sice se pomalu blíží konec léta, ale nikdy není pozdě na to, začít na sobě pracovat. K dosažení vašeho cíle existují čtyři základní nástroje, bez kterých to prostě nejde. Jmenují se správná výživa, sport, odpočinek a čas.

Zaměřte se na jídlo

Úplně na začátku se podívejte na to, co dáváte do sebe, protože správný jídelníček a správné potraviny jsou základem spokojeného těla. Upřímně řečeno, jestli si každý den dáváte fast food, sladké a vše zapíjíte colou, pro váš organismus to rozhodně není nic dobrého.

Zaměřte se především na maso, příp. tofu či jiný zdroj bílkovin, zeleninu a co nejméně zpracovaných potravin. Pokud přijímáte málo bílkovin, vyplatí se investovat do kvalitního proteinu (bílkovin), protože právě to jsou základní stavební kameny svalů.

Hlavně se zaměřte na to, abyste se zbytečně nepřejídali, protože to vede akorát k nabrání tuků, a ne svalů. Dále nezapomínejte pít dostatečné množství vody, protože podporuje hodně pozitivních dějů v našem těle, jako např. hubnutí, vylučuje nečistoty a pomáhá i nabírat svaly. Pokud vám samotná voda nechutná, tak ji zkuste ochutit ovocem nebo citronem. Rozhodně ji nenahrazujte slazenými nápoji.

Bez cvičení to nejde

Druhou položkou, stejně důležitou jako jídlo, je sport. V tomto případě spíše posilovna. Někteří se tam bojí chodit, protože mají obavy, že se jim ostatní budou smát nebo se s nimi porovnávat. Tak to ale vůbec není. Posilovny jsou od toho, aby každý pracoval sám na sobě a cítil se dobře. Proto se při tréninku zaměřte pouze na sebe, své cíle a vedlejší vlivy nevnímejte.

Pokud vás budou ostatní rušit, můžete uvažovat o navštěvování soukromé posilovny. Ty jsou sice dražší, ale máte tam svůj klid. Také pokud s cvičením začínáte, bylo by dobré najít nějakého trenéra, který vám sestaví správný cvičební plán (někteří pomáhají i se stravou), ale hlavně na vás dá pozor, abyste dělali cviky správně a neublížili jste si.

Nezapomínejte odpočívat

Se sportem přímo souvisí i odpočinek a regenerace. To jste asi nečekali že? Ty jsou velmi důležité, aby si vaše svaly odpočinuly, a to ovlivní váš další výkon. Během procesu regenerace svaly rostou, takže jestli budete trénovat delší čas bez odpočinku, vaše výkony i svaly půjdou dolů, ať trénujete, jak chcete. Pokud nebudete dostatečně odpočívat, nejenže si můžete ublížit, ale hlavně neuvidíte žádný progres a to vede k demotivaci.

Chození do posilovny, zdravá výživa, doplňky stravy, trenér, výživový poradce, to vše se nakonec sečte a může to být poměrně vysoká částka. Také počítejte s tím, že do těchto položek budete muset investovat několikrát, proto se vyplatí půjčka na účet. A vám tak nic nebrání v cestě za vysněnou postavou.