Vybavte tělocvičnu kvalitními lany, provazy a švihadly

Při výbavě tělocvičny, ať už té domácí, veřejné nebo školní, bychom neměli zapomínat na textilní prvky určené pro šplh, přetahování či další fyzické aktivity. Sportovní lana či švihadla jsou jednoduchým a osvědčeným náčiním sloužícím k udržení kondice. Poradíme vám, jak tyto textilní pomůcky vybírat.

Lana na šplh

Šplhací lano by mělo mít průměr 24 – 32 mm. Délka samozřejmě záleží na výšce uchycení. Standardní školní tělocvičny mohou být vysoké až 7 metrů a i takto dlouhá lana na šplh lze bez problémů sehnat. Velmi důležitým kritériem takového lana je kvalita. Musí být pevné v tahu, odolné zatížení a opotřebení. Nevhodné lano může způsobit otlaky, zranění a v nejhorším případě i trvalé následky. Proto vybírejte jutu, jedná se o příjemný materiál vhodný pro tuto fyzicky namáhavou činnost.

Lana na přetah

I v tomto případě je jutové lano nejlepší volbou. Opět je potřeba brát v potaz, že do styku s ním přicházejí holé ruce. Průměr můžete vybírat buď 19 mm pro děti nebo 24 mm pro dorost a dospělé.

Švihadla

V dnešní době lze sehnat švihadla z nejrůznějších materiálů, avšak kvalitně se nevyrovnají těm klasickými textilním. Ideální kombinací je ergonomická dřevěná rukojeť a provaz z bavlny nebo juty. Takové výrobky se vyznačují odolností v tahu, vydrží i hrubší zacházení a především jejich švih není tak bolestivý v případě kontaktu s končetinou. Standardní délka provazu je 2 – 4 metry dle výšky uživatele.

Nakupujte u osvědčeného českého výrobce

Osvědčeným výrobcem sportovních textilních prvků je česká značka Delana, v jejíž nabídce naleznete daleko více produktů, kterými můžete sportoviště doladit. Ke dveřím se budou hodit odolné rohože, jinde zase šňůry na prádlo.

Výše zmíněná lana můžete využít i na balanční prolézací dráhu, která je vhodná jako podpora pro získávání rovnováhy. Sportovní lana mají vždy přínos pro posilování svalstva, ale i dalších nejen sportovních dovedností.