Klimatizovaná domácnost. Jaké zvolit řešení?

Horké léto je na dosah a není možné jej celé trávit na pláži nebo u bazénů. Teploty nad 30 stupňů se stávají samozřejmostí a v bytě či v domě, obzvláště bydlíte-li v podkroví, se vedra často stávají noční můrou. V horku se nedá spát, přes den si větráním pouštíte teplý vzduch do bytu. Řešení je přitom jednoduché a každý jej zná – domácí klimatizace.

Ještě než se pustíte do výběru samotného řešení, seznamte se se základními pojmy.

Splitová klimatizace

Nejpoužívanější řešení pro klimatizace do bytu. Jedná se o klimatizaci složenou z jedné kondenzační jednotky, která je umístěna venku. Ta nasává venkovní vzduch. Druhou částí tohoto řešení je vnitřní jednotka, která ochlazuje vzduch nasátý kondenzační jednotkou a ten pak přes filtr pouští do místnosti. Obě části jsou navzájem propojeny.

Toto řešení je levnější než multisplitová klimatizace, o které píšeme níže, ale má svá úskalí. Vhodné je totiž do menších bytů a nebo v případě, že chcete chladit jen část vašeho domova. Nejčastěji je umisťována do ložnic nebo obývacích pokojů.

Multisplitová klimatizace

Komfortní řešení, při kterém nemusíte dělat žádné ústupky, ale je nutné sáhnout hlouběji do peněženky. Systém je složen z jedné kondenzační jednotky, která opět nasává venkovní vzduch, ale ten distribuuje do několika vnitřních jednotek, které jej ochlazují.

Další výhodou je, že vnitřní jednotky nejsou na sobě závislé, a tak některé mohou běžet a některé ne. Zároveň každou jednotku můžete ovládat zvlášť, a tak lze v každé místnosti nastavovat různé teploty. Multisplitové řešení je ideální jako klimatizace do domu.

Náš tip

Pokud si nejste jisti, jaký typ klimatizace zvolit, kontaktujte prodejce, který vám také poskytne informace o cenách těchto řešení. Pokud nechcete nikoho dlouho hledat, pak věřte, že skvělé reference a odborné poradenství poskytuje společnost ENCOFA, která má s klimatizacemi dlouholeté zkušenosti.